2025.03.17. 18:10
Mehetünk bevásárolni? Érezhető az árrésstop hatása Hajdú-Biharban is – videóval
Az első nap még talán kiforratlan, de több termék esetében belefutottunk 2 évvel ezelőtti árcímkékbe. Az árrésstop hatására akciózásba kezdtek a multik Debrecenben is.
Életbe lépett március 17-én, hétfőtől az árrésstop, melyet a kormány 30 termék esetében vezetett be a Magyarországon jelenlevő hat multinacionális áruházláncra vonatkozólag. Az árstop utódjaként meghozott, alaposabban kidolgozott intézkedés lényege, hogy a kijelölt termékek árrése nem haladhatja meg a 10 százalékot, vagyis a vásárlók által kifizetett fogyasztói áruk nem lehet több a beszerzési árnál. Amennyiben nem tartják be a kereskedők a rendelkezést, termékenként 5 millió forintos bírsággal sújthatják őket. A lépésre az élelmiszerárak drasztikus emelkedése miatt volt szükség. A kereskedők ugyanis gyakran hivatkoznak az – egyébként valós – energiaár-, alapanyagár-növekedésre és a bérköltségek emelkedésére, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján azonban az élelmiszerek drágulása jóval meghaladta azt, amit a megemelkedett kiadások indokoltak volna.

Forrás: Illusztráció / MW-archív
A KSH és a piaci adatok szerint a csirkecombot átlagosan 18, a sertészsírt 45, a tejfölt 129, a tojást 38, a tehéntúrót 69, míg a sertéskarajt 54 százalékos árréssel értékesítettek. Az árréstoppal kijelölt 30 élelmiszerben az átlagos háztartások által leginkább fogyasztott termékek szerepelnek, mint például a csirkecomb, -mellfilé, -szárny és farhát, az étolaj, a vaj, a finomliszt, a trappista sajt, a fokhagyma, a párizsi, a tej, a margarin és a kristálycukor.
Mennyire működik az árrésstop Hajdú-Biharban?
Az online Árfigyelő rendszer adatai alapján, melyet a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) működtet, már érezhető a hatása az árrésstopnak. A hivatal szerint több termék ára csökkent hátfőtől. Megnéztük azt is, Debrecenben hogyan változtak az árak a beavatkozás hatására. Ugyan több termék ára szemmel láthatóan csökkent a rendelet életbelépésének napján, az árrésstop várhatóan az elkövetkező napok során kristályosodik ki teljesen. Arra mindenképp lehet számítani, hogy a kereskedelmi láncok eleinte akciózással oldják meg az árcsökkentést. Érdemes azonban tudni, hogy Orbán Viktor március 11-én jelentette be az árrésstop intézkedést, ekkora pedig a legtöbb multi következő hétre vonatkozó akciós újságja már elkészült.
Ennek ellenére – véletlen vagy sem – számos termék már alacsonyabb áron elérhető az áruházak kínálatában. Így találtunk tejfölt 1200 forintos kilós áron, sertéscombot 1600-ért, a trappista sajt pedig néhol 2000 forintra is lecsökkent, míg a tojás darabja helyenként nem érte el a 70 forintot. Aki gyakran vásárol, az tudhatja, ezek bizony nem 2025-ös árak.
Mit gondolnak a fogyasztók?
Megkérdeztük a debreceni vásárlókat is a nagyobb áruházláncok környékén, mit szólnak az árrésstophoz, és eddig mennyiben érzékelték a hatását. Volt, aki úgy nyilatkozott, hogy nem vette észre, hogy csökkentettek volna az árakon a boltok, míg más azt felelte, hogy azok a termékek olcsóbbak lettek, amiket vásárolt, a többit pedig nem is figyelte. Irigykedve hallgattuk azt, aki elárulta, hogy nem is nézi soha az árakat, de azon is meglepődtünk, aki észrevételezte:
az kerül most kevesebbe, aminek feltehetően szándékosan éppen egy hete emelte meg az árát az egyik áruházlánc.
Egy debreceni nő örömmel vette, hogy az étolaj ára 720-ról 600-ra csökkent, illetve a tejtermékeken is észrevette az árcsökkenést. Egy férfi pedig azt nevezte örömtelinek, hogy a karaj a két évvel ezelőtti árra esett vissza. A legtöbben a tojás árában csalódtak, a tejtermékeken viszont érezhető változást tapasztaltak. Mint említettük, ez még az árrésstop első napja, így korai lenne következtetéseket levonni, azonban vásárlóként mi is azt reméljük, hogy az intézkedés hatására több minden fér majd el a bevásárlókosárban.