2025.02.12. 18:20
Röpke ideig élnek, de azt a szerelemért teszik – fotókkal, videóval
A lepkék kapták a főszerepet a Természettár legújabb kiállításán, amely a szürke téli hétköznapokban vibráló, színes élményt ígér.
Neked repked ezer lepke címmel nyílt meg a Természettár legújabb kiállítása szerdán délután a Méliusz Központi Könyvtár első emeleti kerengőjében. Váradi Zoltán, a Természettár vezetője a Hajdú Online-nak elmondta, a lepkéket bemutató tárlat aktualitását a tél végi időszak adta, amikor már mindannyian ki vagyunk éhezve a színekre és a tavaszias időre. Éppen ezért a kiállítást is rózsás, romantikus stílusban kivitelezték.

Fotó: Czinege Melinda
Habár a tematika a lepkékre van kihegyezve, természetesen nem csak róluk szól a kiállítás. A lepkék fejlődése ugyanis fantasztikus folyamat, hiszen egy petéből hernyó lesz, ami bebábozódik, majd abból kibújik egy csodaszép lepke
– vázolta fel a szakember. Mint mondta, a régebbi időkben ezt a fejlődési vonalat nem is tartották valóságosnak, elődeink számára maga az ötlet is képtelenség volt, miszerint egy csúf hernyóból egy gyönyörű pillangó születik. Ma már azonban az általános iskolás gyerekek is tisztában vannak azzal, hogy ez a valóság.
Egy dolog vezérli a lepkéket: a szerelem
A kiállításon végigkövethetjük a lepkék fejlődését, valamint a hernyók különleges világába is bepillantást nyerhetünk. Megtudhatjuk, hogy a lepkék éjjeli és nappali fajokra is csoportosíthatóak, illetve azt is, hogyan táplálkoznak.
A lepkék rendelkeznek egy, az élővilágban egyedülálló, speciális szájszervvel, a pödörnyelvvel, ezzel veszik magukhoz az élelmet. Sokan megrökönyödnek azon, hogy egyes fajok kifejlett lepkeként nem is képesek táplálkozni. Ez azért lehetséges, mert hernyó korukban annyi tápanyagot vesznek magukhoz, ami egész életükben elegendő lesz
– ismertette a Természettár vezetője.
Rámutatott, a lepkék ugyanis nem élnek sokáig: többségük mindössze pár hétig létezik.
A kifejlett példányokat a legtöbb esetben egy dolog vezényli: a szerelem. Miután egybekelnek, a nőstények lerakják a petéiket, létrejön az új nemzedék, és minden kezdődik elölről. A kiállításon szó esik arról is, hogy mi mindent tehetünk emberként a lepkék védelméért. Megismerhetjük, hogyan néz ki egy lepkebarát kert, és, hogy melyik növényfajokat és virágokat kedvelik leginkább. Láthatunk lepkeházat is, melyeket a védelmük érdekében helyezhetünk a kertbe, és, amelyekkel Debrecen-szerte is találkozhatunk.

Fotó: Czinege Melinda
Eddig tekinthető meg a Természettár kiállítása Debrecenben
A kiállítás nagy része a hazai lepkefajokat mutatja be, a kis rókalepkétől kezdve a nappali pávaszemen át a farkasalma lepkéig különböző dekorációs elemeken láthatjuk a különböző fajokat. Az óriási molinók bemutatják a lepkék testfelépítését, illetve azt, hogy a különböző fejlődési fázisokban milyen folyamatok mennek végbe. Találkozhatunk a világirodalom leghíresebb hernyójával, és kiderül, hány kilométernyi selyemfonal található egyetlen gubóban. Váradi Zoltán elmondta,
a kiállítás az iskolás és óvodás csoportok mellett számos érdekes információval szolgál azon látogatók számára is, akik érdeklődnek a lepkék varázslatos világa iránt.
Neked repked ezer lepke
Fotók: Czinege MelindaA tárlat március 27-éig ingyenesen megtekinthető a Méliuszban, azonban ezt követően a Természettár bemutatóihoz megszokottan vándorkiállításként járja majd körbe az országot.

Vonzza a fiatalokat ez a hajdú-bihari település, Debrecenből is sokan költöznek ide