2025.02.14. 10:45
„Vidd, olvasd, hozd vissza!” – Közösségi könyvszekrényt avattak a Dózsában
Mit keres egy „gazdátlan” könyvespolc az iskolai könyvtár bejáratánál? A Nemzetközi Könyvajándék Napon új közösségi könyvszekrényt állítottak fel a debreceni Dózsa György Általános Iskolában.
A fent nevezett bútordarab a Debreceni Dózsa György Általános Iskola közösségi könyvszekrénye, melyet február 14-én, a Nemzetközi Könyvajándék Napon (International Bookgiving Day) adott át Pallósné Bodnár Erika igazgatónő a diákönkormányzat képviselőinek. A továbbiakban a Kiss János Istvánné Gabi néni által irányított DÖK és Zsupos Gabriella könyvtárostanár felügyeli majd a „polcokat” – tudatta portálunkkal a Debreceni Dózsa György Általános Iskola.

Forrás: Debreceni Dózsa György Általános Iskola
A Nemzetközi Könyvajándék Nap
Sokan nem tudják, hogy február 14-én nem csak Valentin napot ünneplünk, hanem az életünket szebbé, tartalmasabbá tévő könyveket is. A jeles nap célkitűzése, hogy a nehezebb körülmények között felnövekvő gyerekek is olvasnivalóhoz jussanak.
A Nemzetközi Könyvajándék Nap ötletét Amy Broadmoore a Delightful Children’s Books alapítója illetve a The Courious Kid’s Librarian találta ki 2012-ben együttműködve Zoe Tofttal, a Playing by The alapítójával. A dózsás kisdiákok e mozgalomhoz csatlakozva gyűjtöttek már adománykönyveket az Igazgyöngy Alapítványnak illetve saját iskolai könyvtáruk fejlesztésére is.
Az idei célkitűzésük a Dózsa közösségi könyvszekrényének megalapítása volt. Az ország számos pontján és Debrecen városában is több helyszínen lehet találkozni efféle „könyvmegállókkal”. Hol buszmegálló, hol már nem használt telefonfülke, vagy különleges szekrény tartalmazza a kiadványokat, amelyek a városképben is jellegzetes, dekoratív szerepet töltenek be. A saját cserepont létrehozásával a tanulók ezentúl az iskolában is élhetnek a cserélgetés lehetőségével. Míg az iskolai könyvtár hagyományos módon, kölcsönzéssel áll közkedvelt, a korosztályhoz szóló könyvekkel a rendelkezésükre, addig ez az új kezdeményezés egy másik alternatívát ajánl fel a gyerekeknek olvasnivaló beszerzésére. Az iskola hagyományai között népszerű a tanév végi „mini Zsibi”, ahol szintén gazdára találnak a játékok mellett a használt könyvek is, mostantól viszont folyamatosan megtehetik, hogy a számukra kevésbé érdekes könyveket „újrahasznosítsák”,mivel a közösségi polcon mind megtalálhatják új gazdájukat, eleget téve ezzel a fenntarthatóság eszméjének is.
Cél az olvasás népszerűsítése
A Dózsa iskolai könyvtára színes programokkal tesz az olvasásnépszerűsítésért (könyvjelzőcsere program, felolvasómaraton, olvasási verseny, rajzpályázat, könyves piknik, Állatbarát Olvasó Kihívás stb). Az iskola a Könyv Barátai Hálózat tagjaként mindent megtesz, hogy a tanórákon, tanórán kívüli és szabadidős programokon is felhívja a gyerekek figyelmét az olvasásra.
Reményeik szerint sok kis nebuló talál majd a polcon magának egy-egy kötetet pl. az Egy ropi naplója, Egy zizi naplója, Leiner Laura vagy éppen Berg Judit sorozataiból esetleg állatokról, járművekről, vagy akár kreatív tevékenységekről szóló kiadványokat és személyiségük a könyvek olvasása által is gazdagodik.