2025.02.09. 11:30
Nem mindegy, mit rögzít a fedélzeti kamera! De mit szabad és mit nem?
Dr. Dobrossy István ügyvéddel beszélgettünk a menetrögzítő kamerák jogi hátteréről. A magyar szabályozás viszonylag megengedő a fedélzeti kamerákkal kapcsolatban, de számos előírást be kell tartani a használatuk során.
Egyre több autós szerel fedélzeti kamerát a járművébe, hogy rögzítse az esetleges baleseteket vagy más közlekedési incidenseket. A fedélzeti kamerák használata során azonban számos jogi szempontot kell figyelembe venni, és nem mindegy, hogyan és mire használjuk ezeket az eszközöket – derül ki dr. Dobrossy István ügyvéddel készített interjúnkból.

Forrás: MW-archív
Mi a helyzet a fedélzeti kamerákkal Magyarországon?
Bár a technológia népszerűsége folyamatosan nő, hazánkban még mindig viszonylag laza a szabályozás.
A magyar jogban kifejezetten az autókba szerelhető fedélzeti kamerák használatára vonatkozóan nem találunk jogszabályt. Ebből következően a használatuk jogszerű, mivel azt a jog kifejezetten nem tiltja
– magyarázta Dobrossy István.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy korlátozások nélkül használhatnánk ezeket az eszközöket. A szakértő szerint aki menetrögzítő kamerát használ, az adatkezelőnek minősül, így meg kell felelnie a GDPR előírásainak. A hatóságok hozzáállása a fedélzeti kamerás felvételekhez pozitív, de nem egyértelmű. – A felvételekkel lehet hatóságokhoz fordulni, ugyanakkor semmilyen jogszabály nem kötelezi őket az ilyen felvételek elfogadására, bizonyító erejük felhasználhatósága az ügy egyéb adatai alapján egyedi mérlegelésen múlik – fejtette ki az ügyvéd.
Ugyanakkor jó hír, hogy amíg a felvétel magáncélra készül és kizárólag az érdekek érvényesítésére szolgáló eljárásban kívánják felhasználni, nagy valószínűséggel elfogadják bizonyítékként.
Mit és hogyan szabad rögzíteni a fedélzeti kamerával?
Az adatvédelmi szempontok betartása kulcsfontosságú. A kamerát úgy kell beállítani, hogy csak a közúti forgalmat rögzítse, a gyalogosokat ne.
Beállítható a kamera úgy, hogy a memória csak rövid ideig rögzítse az eseményeket, és csak akkor mentjük le tartósan a felvételt, ha azon valamilyen káresemény szerepel
– mondta Dobrossy István. Az Európai Adatvédelmi Testület iránymutatása szerint nem szükséges a forgalom és az út mellett tartózkodó személyek folyamatos megfigyelése, mivel ez túlzott mértékű beavatkozás lenne a magánszférába.
Megoszthatók-e felvételeket az interneten?
A válasz egyértelmű nem. Az elkészült felvételeket tilos megosztani közösségi oldalakon vagy bármilyen más módon, mivel ez már túlmutat a jogos érdekérvényesítésen. A szakértő figyelmeztet:
aki mégis közzétesz ilyen felvételeket, az személyiségi jogsértést követ el.
Ha a felvételt hatósági eljárásban használják fel, akkor is ügyelni kell az adatvédelemre. – A jogvitában nem érintett szereplők arcát, rendszámát ki kell takarni, így védve a személyiségi jogaikat – emelte ki az ügyvéd.
Külföldi szabályozás és elhelyezés
A környező országokban általában szigorúbbak az előírások. – Határainkon túl, tőlünk nyugatabbra az ilyen eszközök használata csak szigorú megkötésekkel megengedett – mondta Dobrossy István. Példaként említette Portugáliát, ahol teljesen tilos a használatuk, vagy Görögországot, ahol csak bűncselekmény esetén fogadják el bizonyítékként a felvételeket. A különböző európai országok részletes szabályozásáról ezen az oldalon lehet tájékozódni utazás előtt.
A kamera elhelyezésével kapcsolatban is vannak fontos meghatározások.
Magyarországon a visszapillantó tükör mögé ajánlott szerelni az eszközt, mivel a napellenző vonala alatt hivatalosan nem lehet elhelyezni olyan felszerelést, amely akadályozza a kilátást. A környező országokban még szigorúbbak a szabályok, több helyen is komoly büntetésre számíthat, aki a szélvédőre rögzíti a kamerát.