2025.02.26. 18:00
Örökölhető a demencia? A debreceni szakember elárulta, kiknél nagyobb a kockázat
Miközben a demenciával élők gyakran nincsenek tudatában betegségüknek, hozzátartozóik fejében sokszor megfordul a kérdés: vajon ők is érintettek lehetnek? A debreceni Városi Szociális Szolgálat demens részlegén szakemberek és családtagok segítségével kerestünk válaszokat.
A demencia egy olyan tünetegyüttes, amely agyi elváltozásokkal jár, és jelentősen befolyásolja nemcsak a betegek, de családjaik életét is. Mint azt korábbi cikkeinkben bemutattuk, a debreceni Városi Szociális Szolgálat demens részlegén speciálisan kialakított környezetben, szakszerű ellátással segítik a betegeket.

Forrás: Czinege Melinda
A hozzátartozók beszámolóiból kiderült: a demencia első jelei gyakran a feledékenység és a viselkedés megváltozása, de a betegség előrehaladtával súlyosabb tünetek is jelentkeznek, mint például az elkóborlás vagy a családtagok fel nem ismerése. Míg az érintettek általában nincsenek tisztában állapotukkal, a családoknak különösen megterhelő lehet szerettük fokozatos leépülésének végigkísérése.

Forrás: Czinege Melinda
Mi a demencia kockázata a családtagoknál?
Az Alzheimer-kór és a demencia öröklődésével kapcsolatban megoszlanak a vélemények.
A demencia nem öröklődik automatikusan! Azoknál, akiknek a szülei vagy a testvérei szenvednek ebben a betegségben, valamivel nagyobb a kockázata a betegség kialakulásának, de nem feltétlenül jelentkezik
– magyarázta Nagy Lajosné, a debreceni Városi Szociális Szolgálat intézményvezetője.
A hozzátartozók különbözően állnak a kérdéshez. – Én is félek, de nem fogom megtudni úgysem, hogy demens lettem-e – mondta Mihálka Rudolf félig viccelődve, majd komolyra fordította a szót: – Aki demens, az általában nincs tisztában vele, hogy demens. Anyukám például nem fogadja el azt, hogy nem tud kiszállni az ágyból. A múltkor megpróbáltuk kiültetni a feleségemmel és a lányommal. Lecsúszott az ágy szélére és teljesen megmerevedett. Semmit nem tudtunk csinálni. De állítja, hogy ő egészséges, ő főzni fog, ő menni fog. Hát sajnos, nem fog menni, meg nem fog főzni…

Forrás: Czinege Melinda
Megelőzni a demenciát?
Juhász Lilla, akinek édesanyja szintén a demens osztályon lakik, már most tudatosan készül arra, ha mégis úgy alakulna, hogy őt is eléri a betegség.
– Én nem akarok a gyerekeim terhére lenni, most a jelen állapotomban meg tudom hozni azt a döntést, hogy gyerekeim 80 éves korom felett engem egy ilyen intézetbe helyezzenek el. Mi nagyon sok pénzt áldoztunk az otthoni ápolásra, de egy bizonyos ponton túl ez már nem szeretet kérdése, hanem szakmai feladat – hangsúlyozta.

Forrás: Czinege Melinda
A szakemberek szerint a megelőzés kulcsa az egészséges életmód és a rendszeres testmozgás mellett a kognitív funkciók aktív használata, ezt erősítette meg az intézmény vezetője is.
