2025.01.06. 17:30
Nem csak a minimálbér emelkedett: mutatjuk, mely juttatások változtak január 1-től
Számos egyéb járandóság mértékének alapja a legkisebb munkabér. Az alábbiakban összeszedtük, mely juttatások emelkedtek a minimálbér összegének növekedésével.
A minimálbér és a garantált bérminimum összege is növekedett január elsejével. Előbbi összege kilenc százalékkal, a garantált bérminimum pedig hét százalékkal lett több. Ez számokban kifejezve azt jelenti: a minimálbér 2025-től bruttó 290 800 forint (nettó 193 390), a garantált bérminimum összege pedig 348 ezer forint (nettó 231 965 forint) lett teljes munkaidős foglalkoztatás esetén. Utóbbira a legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló jogosult.
A Magyar Nemzet hívta fel a figyelmet arra, hogy a minimálbér emelkedésével, a garantált bérminimum 2025-ös növekedésével együtt többek között
- a táppénz,
- a gyermekgondozási díj,
- a diplomás gyed,
- a gyermekek otthongondozási díja,
- a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása után igénybe vehető járulékkedvezmény összege és
- az álláskeresési járadék összege is változott.
Hogyan változtak a minimálbérhez kötött juttatások?
A Gyermekgondozási díj, vagyis a GYED 2025-ös jogosultsági feltételei, valamint az összegének a meghatározása sem változott, de a maximálisan adható juttatás igen, hiszen az a minimálbér összegéhez kötött
– ismertette a Haon megkeresésére Nagyné Fekécs Zsuzsa okleveles könyvvizsgáló, adótanácsadó, a debreceni Morality Audit Kft. ügyvezetője. Ennek megfelelően a GYED legfeljebb a minimálbér kétszeresének 70 százaléka, azaz idén 407 120 forint lehet.
Nem változtak a diplomás GYED feltételei sem. Erre azok a felsőoktatási intézményben tanuló, nappali tagozatos hallgatók jogosultak, akik az általános szabályok szerinti nem kaphatnak GYED-et, s legalább két félév aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek a szülést megelőző két évben, államilag elismert felsőoktatási intézményben. Feltétel még, hogy a gyermek a hallgatói jogviszony fennállása alatt vagy a hallgatói jogviszony szünetelése vagy megszűnését követő egy éven belül születik, s őt a szülő saját háztartásában neveli.
Diplomás GYED-et magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar vagy EGT-tagállami állampolgársággal rendelkező szülő kaphat. Ennek összege a minimálbér legfeljebb 70 százaléka lehet, vagyis 203 ezer 560 forint.
A gyermekek otthongondozási díja (GYOD) összege – amely súlyosan beteg vagy fogyatékos gyermek ellátása esetén – a minimálbérig jár, amely 2025-ben 290 800 forint lett.
Így emelkedett a táppénz összege 2025-ben
– Saját betegsége jogán jogosult táppénzre a biztosított munkavállaló, ha az éves 15 napos munkáltató által fizetendő betegszabadságot már elhasználta és továbbra is fennáll a keresőképtelensége vagy az év során újra beteg lesz. Emellett jogosult lehet kiskorú gyermeke (12 éves korig) betegsége alapján is, amely az első betegnaptól táppénznek minősül és a táppénz szabályai szerint kell az összegét megállapítani – ismertette Nagyné Fekécs Zuzsa.
A táppénz maximuma 2025-ben (a minimálbér kétszeresének harmincad része, vagyis) napi 19 387 forint.
Nem változott az álláskeresési járadék 2025-ös összege sem, így azt a jogosultság kezdete előtti 4 negyedév átlagkeresetének napra számított összege határozza meg, amelynek legfelső összege a mindenkori minimálbér egy napra számított összege, 2025-ben naponta bruttó 9694 forint. A megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása után igénybe vehető járulékkedvezmény idén 14 535 forintra nőtt.
Ügyfélkapu: fontos határidő jár le pár nap múlva, itt van minden, amit tudnia kell!