2024.12.19. 10:29
Pajna Zoltán: a fejlesztések térségre gyakorolt hatásait is vizsgálni kell
Esztergomban tartotta nemrég tisztújító ülését a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége. A 19 vármegyei önkormányzatot tömörítő érdekvédelmi szervezet tagjai újabb öt évre szavaztak bizalmat Pajna Zoltán hajdú-bihari elnöknek arra, hogy vezesse a testületet.
Esztergomi tisztújító ülését tartotta a közelmúltban a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége (MÖOSZ). A szervezet egyebek mellett döntött az elnöki tisztség betöltéséről is, a résztvevők újabb öt évre szavaztak – egyhangúan – bizalmat Pajna Zoltánnak, a Hajdú-Bihar Vármegyei Közgyűlés elnökének. A MÖOSZ a vármegyei önkormányzatok egyesületi formában működő képviseletének érdekszövetsége.
Rendszeresen ülésezünk, amelyek azt a célt szolgálják, hogy egyeztessük, milyen feladatokat kell ellátnunk – elsősorban – a területfejlesztés területén, mi az, amit közösen tudunk ellátni, milyen kérdések merülnek föl, milyen érdekegyeztetések vannak
– foglalta össze röviden a régi-új elnök.
Pajna Zoltán elmondta, a MÖOSZ aktívan együttműködik a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium által indított projektekben, részt vesz a Magyar Önkormányzatok Szövetsége és az Önkormányzatok Nemzeti Érdekegyeztető Tanácsának munkájában is. Ezek keretében például jogszabálytervezeteket, központi költségvetés-tervezeteket véleményeznek.
Pajna Zoltán: ezek a vármegyék legfontosabb feladatai
– A vármegyék legnagyobb feladata a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programok végrehajtása. A források felhasználása úgynevezett indikátorok teljesítéséhez kötött, tehát a magyar állam az Európai Unióval megkötött partnerségi megállapodásban vállal bizonyos kötelezettségeket. Ha ezeket nem teljesítjük, akkor szankcionálhat minket Brüsszel – mondta Pajna Zoltán. Ezek teljesítése az egyik legfőbb prioritása a vármegyéknek, így a MÖOSZ munkája is leginkább erre koncentrál.
A MÖOSZ munkáját a Hajdú-Bihar vármegyei elnök koordinálja a következő öt évben is. Külön munkacsoport működik a területfejlesztésre, külön kollégiuma van a jegyzőknek, a pénzügyeseknek. Folyamatosak az egyeztetetések a vármegyék között. De delegálunk tagokat a különböző operatív programok monitoring bizottságaiba
– mutatott rá Pajna Zoltán. Mint kifejtette, a szövetség az egyes programok regionális hatásait is vizsgálják, hiszen mindenkinek fontos, hogy az uniós forrásokat minél hatékonyabban használják fel.
A vármegyei elnökök koordinálják a Versenyképes Járások Programot
Pajna Zoltán elmondta, folyamatban van az Országos Területfejlesztési Koncepció felülvizsgálata, amelyet majd az Országgyűlés fogad el. A kidolgozásban már a vármegyéknek is fontos szerepe van.
Természetesen mindenki a saját fejlesztési igényeit, céljait fogalmazza meg, de szükséges, hogy területi szinten is megnézzük, milyen projektek azok, amelyeket térségi szinten kell elindítanunk
– emelte ki a MÖOSZ elnöke.
Ilyen összehangolást igényelhet például egy Debrecent és Nyíregyházát vagy Békéscsabát és Berettyóújfalut is érintő beruházás.
A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium felállításával újabb feladatok jelennek meg a vármegyék számára. Egyik ilyen a Versenyképes Járások program, amely 65 milliárd forintot fejlesztési forrást jelent. Az ezekhez kapcsolódó beruházásokban hárul koordináló szerep a vármegyei önkormányzatokra.