Emlékezés

2024.12.08. 20:41

Debrecenben is bemutatták a Kaddis – Az Emlékezők Imája című előadást – fotókkal

Kertész Imre Kaddis a meg nem született gyermekért című műve alapján készült produkciót a Nobel-díjas író 95. születésnapján, 2024. november 9-én láthatott először a közönség a budapesti Kertész Imre Intézetben. A Kaddis című adaptáció egy sokrétű, bensőséges előadás, az emlékezés, a gyász és egyben az élni akarás megrendítő narratívája.

A debreceni Pásti Utcai Orthodox Zsinagógában mutatták be december 8-án a Kaddis – Az Emlékezők Imája című előadást. A Kertész Imre Kaddis a meg nem született gyermekért című műve alapján készült produkciót a Nobel-díjas író 95. születésnapján, idén november 9-én láthatta először a közönség a budapesti Kertész Imre Intézetben. A magyar holokauszt 80. évfordulója alkalmából létrejött, az irodalom és a zene rendhagyó összeolvadásával megalkotott, ingyenesen megtekinthető előadás egyszerre tiszteleg a haláltáborok áldozatainak emléke előtt és idézi fel a túlélők szenvedéseit.  

kaddis, debrecen, kertész imre
Debrecenben is bemutatták a Kertész Imre regénye alapján készült Kaddis – Az Emlékezők Imája című előadást 
Forrás: Bekecs Sándor

Szabó Tamás, a Kertész Imre intézet programigazgatója az előadást megelőző köszöntőjében elmondta, a Kaddis című regény egy sorozat harmadik része: az első a Sorstalanság, a második pedig a Kudarc volt. – A mai előadás a harmadik regény szövegét vette alapul, egy férfi és egy női színészre dramatizálva. A regény egyébként egy férfi vallomásait írja le – ismertette.

Kaddis Debrecenben: Mindannyiunk felelőssége, hogy ilyen szörnyűség többet ne történjen

– Emlékezzünk rá, hogy néhány hete avattunk emléktáblát annak a Koszorús Ferenc alezredesnek, aki 1944 nyarán megakadályozta azt, hogy a budapesti zsidóságot deportálják és ezzel esélyt adott sok tízezer zsidó polgárnak ahhoz, hogy túl tudja élni a vészkorszak borzalmait. Sajnos, nagyon sokan nem voltak ilyen szerencsések – idézte fel beszédében Puskás István, Debrecen alpolgármestere. Emlékeztetett, mindannyiunk felelőssége, hogy ilyen szörnyűségek ne történjenek meg.

Kaddis – Az Emlékezők Imája

A kaddis az egyik legszentebb zsidó ima, amelyet a gyászolók 11 hónapon keresztül mondanak elhunyt szeretteikért. Az imamondás előadásmódja és egyben sajátos zeneisége is tetten érhető Kertész Imre Kaddis a meg nem született gyermekért című regényében, amely nemcsak Magyarországon vált sikeressé, hanem német nyelvterületen is megalapozta az író hírnevét. A mű időbeli és gondolati előzményének tekinthető Sorstalansághoz és A kudarchoz hasonlóan a szerző ismét egy holokauszt-túlélőt állít a középpontba. Az általa elmondott kaddis nemcsak meg nem született gyermekéhez, hanem Auschwitz összes áldozatához szól. A mű a haláltáborban átélt borzalmakkal való szembenézés új perspektíváját nyújtja: főhőse, egy B. nevű író-műfordító, költői monológja során a gyermekvállalás elutasításától a holokausztot lehetővé tevő elnyomó rend elutasításáig jut el. A regény mégis életigenlést közvetít, s a „totális esztelenség”-en való felülemelkedés egyetlen lehetséges formájaként a művészetet jelöli meg.

A Nobel-díjas Kertész Imre művéből most elkészült Kaddis – Az Emlékezők Imája című adaptáció egy sokrétű, bensőséges előadás. Az emlékezés, a gyász és egyben az élni akarás megrendítő narratívája. Az ima zenében és prózában felváltva, majd egymásba fonódva szólal meg egy férfi és egy nő tolmácsolásában. A darab zenei anyaga hegedűn, brácsán, klarinéton, harmonikán és cimbalmon szólal meg. A produkcióban Bach, Ravel, Bartók, Schönberg, Sztravinszkij művei és autentikus zsidó zenék oldódnak fel a sajátos zeneiségű Kertész-szövegben.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában