haon.hu PODCAST

2024.12.29. 14:18

Hogyan vigyázzunk házi kedvencünkre szilveszterkor? – debreceni állatvédő válaszol

Ami nekünk gyönyörű, nekik ijesztő. Közeleg a szilveszter, ami számunkra az új kezdetet, a házi kedvenceknek pedig szinte a félelem napját jelenti a hangos petárdázások miatt. Mit tehetnek ez ellen az állatbarátok?

A házi kedvencek rémálma a szilveszteri petárdázás

Forrás: Illusztráció / MW-archív

A tűzijáték süvítő-pukkanó hangja mellett gyakran hangos ugatást, vonyítást is hallani szilveszterkor. Csige Alexandra, a Bodolai Ferenc Add a Mancsod Alapítvány vezetője podcastunkban osztotta meg tapasztalatait az év vége körüli súlyos esetekkel kapcsolatban, mert bizony nem példa nélküli, hogy rengeteg házi kedvenc megszökik, és sajnos ennek következtében el is pusztul. A baj elkerülése érdekében figyelmeztette a gazdikat, mire érdemes odafigyelni az esztendő utolsó napjaiban, ebből következik most egy rövid részlet.

házi kedvenc, állatvédő, szilveszter, tűzijáték, haon, debrecen
Csige Alexandra felhívta a gazdik figyelmét, hogyan óvják meg házi kedvenceiket az év utolsó napjai során
Forrás:  Molnár Péter

Rengeteg menekülő házi kedvencet kell megmenteni minden szilveszterkor 

Mint elmondta, ma már nemcsak a szilveszter estére, hanem az előtte és az utána következő napokra is fel kell készülni az állatvédőknek. 

Fontos beszerezni a kutya nyugtató tablettákat vagy zseléket, sőt, még az úgynevezett nyugikötést is lehet alkalmazni

 – mondta a debreceni állatvédő. Majd hangsúlyozta, a legtöbb kutya például már a szilvesztert megelőző napokban, tehát 29-30-án kerül távol az otthonától. Ebből következik, hogy nem kifejezetten a tényleges újévi tűzijáték a fő probléma, hanem – mint Alexandra fogalmazott – az előtte és utána való durrogtatások.

– Tavaly a mi önkénteseink 37 kutyát szedtek össze, ebből 35 haza is került, csak kettő maradt nálunk végleg, amelyeknek nem lett meg a gazdájuk. Rengeteg beteg gyermek és felnőtt is ugyanazt éli át, mint a kedvencek, tehát, aki nem érzékeny a kutyák és a macskák iránt, az legyen akkor az emberek iránt

 – szögezte le, majd hozzátette, minden év hasonló számot produkál.

– A félelem jele lehet, hogy az állat maga alá vizel, ideges, körbe-körbe járkál a házban, elbújik, sír, vonyít, ugat… Ismerni kell a kutyánkat és az igényeit, mert 

amelyik fél nyáron a vihartól, az ilyenkor is félni fog

 – mondta az állatmentő. De akkor mit tegyünk? Erről is beszéltünk részletesen a podcast adásban, nagyjából negyedórában, szóval aki szeretne hasznos tippekhez jutni, mindenképpen hallgassa meg.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában