2024.11.22. 17:47
Elismerésben részesültek a debreceni szociális dolgozók
A szociális munka napja alkalmából ünnepséget tartottak, ahol a központ munkatársai szakmai elismeréseket vehettek át, miközben bemutatták a jövő évi bővülő szolgáltatásokat és a gyerekek számára indított új programokat.
A szociális munka napja alkalmából ünnepséget rendeztek Debrecen Megyei Jogú Város Család- és Gyermekjóléti Központjában 2024. november 22-én. Az esemény keretében az intézmény kiemelkedő munkát végző munkatársai szakmai elismeréseket vehettek át – tudatta portálunkkal Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata
Orosz Ibolya Aurélia, a központ vezetője arról számolt be, hogy a jövő esztendő első napjától bővül a munkatársi létszám, mivel a város egész területén a központ fogja ellátni a család- és gyermekjóléti alapellátási feladatokat. Kollégái ebben az évben végzett munkáját magas színvonalúnak minősítette, s ezek közül példaként kiemelte a tanév közbeni gyermekfelügyelet megszervezését és lebonyolítását. A központ együttműködése az UNICEF-fel az Ukrajnából érkezett menekültek megsegítésére hivatalosan lezárult, viszont a központ továbbra is foglalkozni fog az itt élő menekültek sorsával. A jövő év január 1-jétől a központ birtokba veheti a Mátyás király utcai területi irodaépületet, amely az UNICEF és Debrecen önkormányzata segítségével készült el.
A központ Thomas Mann utcai épületében már beindult olyan, kisgyerekeknek szóló programjaikat, mint például a Mesekuckó, a Zenebölcsi a város más pontjain is be kívánják vezetni.
Orosz Ibolya Aurélia szerint a központ tevékenysége fejlődik, s nincs olyan kihívás, mellyel ne tudnának megbirkózni. Az intézményvezető megköszönte munkatársai sokszor erőn felül végzett, elszánt, lelkiismeretes és elhivatott tevékenységét.
A szociális munka egyre fontosabb a változások miatt
Az ünnepségen köszöntőt mondott Széles Diána, Debrecen alpolgármestere. Hangsúlyozta:
A központ munkatársai olyan tenni akaró emberek, akik – mivel megváltozott a világ – nagyon nehéz körülmények között dolgoznak. Változnak a gyerekek, változnak a családok, a társadalmi kapcsolatok, és olyan társadalmi nyomás helyeződik a család- és gyermekvédelemre, ami korábban nem volt jellemző. A család a nemzet egyik legfontosabb összetartó ereje, de nem minden családban tökéletes az élet, s ekkor kell nekünk segítséget nyújtanunk.
Megnehezíti a családok egyben tartását valamely családtag addikciója, ami később váláshoz vezethet. Széles Diána szavai szerint a lelkekben van a probléma, a lelkekben van óriási törés, hiszen mai világunk az online térben összeköt, de valójában szétszakít minket, s az elmagányosodásra és az én-központúságra épít. A közösségi médiafelületeket a gyerekek – és a felnőttek is – naponta több órán keresztül használják. Így nagyon nehéz velük normális párbeszédet folytatni. A gyerekek szülei ebben a helyzetben a problémák megoldását az óvodára, iskolára, a gyermekjóléti intézményrendszerre próbálják áthárítani. Ilyen körülmények között kell a család- és gyermekjóléti központ munkatársainak helyt állniuk – hídnak, kapocsnak, megtartó erőnek lenni a családok számára. Az egyik legnemesebb munka az, amit végeznek.
Az alpolgármester tapasztalatai szerint sajnos egyre kevesebb fiatal akar mások problémáival foglalkozni, másokon segíteni, a szociális munkában részt venni. Ezekre a társadalmi kihívásokra válaszolni kell, s Széles Diána úgy látja, hogy ez a válasz a közösségek, az elmagányosodást megakadályozó közösségek – mint például a Mozdulj, Debrecen! mozgalom – kialakítása lehet. Debrecenben nem lehetne közösségeket építeni, Debrecent nem lehetne közösséggé tenni a család- és gyermekjóléti központ munkatársai nélkül, s ehhez kérte kitartó segítségüket és támogatásukat az alpolgármester.
Az ünnepség keretében a központ munkatársai közül Szabóné Barbócz Katalin Írisz gyermekvédelmi ügyintéző, Szilágyiné Veres Erika óvodai és iskolai szociális segítő, valamint Varga-Lupics Fruzsina családsegítő kapott szakmai elismerést.