Adathalászok

2024.11.19. 07:00

Kínaiak a telefon végén? Téged is hívtak már? Kiderült, mit akarnak…

Téged is hívogattak idegen telefonszámok a napokban? Esetleg vissza is csörögtél a másik félnek, aki tagadta, hogy keresett volna? Ez bizony nem egyedi eset, sokan jelezték, hogy kínai nyelvű telefonhívásokat kapnak…

Kínai nyelvű telefonhívásokról számolnak be nagyon sokan Debrecenben is

Forrás: Illusztráció / MW-archív

Mondhatni, új szintre lépett a telefonos csalás Magyarországon. Egy Debrecenben Hallottam Facebook-csoportban található poszt szerzője arról számol be, hogy magyar szám- és névkijelzéssel(!) hívta fel valaki, aki kínaiul beszélt hozzá. Egyből gyanút fogott a csoporttag, egyszerre kért segítséget és figyelmeztetett a közösségi oldalon. Ennek hatására „felrobbant” a kommentmező, és rengetegen osztották meg hasonló tapasztalataikat, miszerint őket is elérték kínai nyelvű telefonhívással. Olyan eset is előfordult, hogy valaki nem tudta azonnal fogadni, de később visszahívta a számot, és akkor már vélhetően a valós tulajdonosa vette fel, aki semmit nem tudott arról, hogy „keresett volna” valakit. Hogy megértsük pontosan, mi is ez a jelenség, és mennyire veszélyes adatainkra, illetve pénztárcánkra nézve, Kelemen László etikus hackert kérdeztük meg.

kínai nyelvű telefonhívás, telefonos csalás, telefonos csalók, debrecen, haon
Kelemen László etikus hacker elmondta, mire kell figyelni, ha kínai nyelvű telefonhívásokkal találkozunk
Forrás: Kelemen László archív

Kínai nyelvű telefonhívással próbálják tőrbe csalni az embereket

– Ez egy olyan hamisított hívás, melynek során más identitást ad ki magáról a hívó fél (ezt nevezik „maszkos” hívásnak – a szerk.) úgy, hogy megváltoztatja az azonosítóját. Ez a technika az úgynevezett caller ID spoofing – részletezte Kelemen László.

Rávilágított, hogy sokan tévedésben élnek, ugyanis attól, hogy felveszi valaki a telefont, még nem fognak pénzt levonni a kártyájukról. Ilyenkor általában az a cél, hogy először adatot nyerjenek ki a másik féltől.

 zt támasztja alá egy Redditen olvasható bejegyzés, melyben a szerző kifejti, őt is felhívták, és mesterséges intelligencia segítségével lefordította a szöveget, ami (természetesen fenntartjuk, hogy nem teljesen pontos) a következő:

A kínai nagykövetség értesít, hogy van egy sürgős hivatalos dokumentum, amit nem vettél át, és ez hatással lehet a tartózkodási jogaidra. Kérjük, mihamarabb vedd fel a kapcsolatot a nagykövetséggel. Részletekért nyomd meg a 9-es gombot, ahol egy ügyfélszolgálatos fog segíteni

– áll a posztban.

A telefonos csalók bármire képesek, ha nem figyelünk eléggé

Kelemen László szerint azért trükkös ez a telefonos csalás, mert egy magyarországi, 20-as vagy 30-as szám teljesen gyanútlan, joggal gondolhatjuk, hogy voltaképpen bárkitől érkezhet hívás.

Ilyenkor figyelni kell, hogy fel is vesszük, ne adjunk ki magunkról olyan információkat, amelyeket például egy bank sose szokott kérni. Érdemes akkor is gyanakodni, ha törtmagyarsággal beszélnek hozzánk

– hívta fel a figyelmet. Hozzátette, a telefonszámokat könnyen megszerezhetik (elég az is, ha valahova regisztráltunk, és ott megadtuk), ezeket valószínűleg egy csoport begyűjti, és ez az adatmennyiség az illegális hackereknek már érték.

Sokszor egy hívás lehet ellenőrző jellegű is, mert ha már megcsörren a telefon, abból tudhatják, hogy él a vonal. Hogy a kínaiak miért telefonálgatnak? Úgy gondolom, ez is egyfajta adathalász próbálkozás, és ha találnak valakit, aki mindenre kapható úgymond, akkor nagyon sok mindenre képesek távolról

– összegezte Kelemen László. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában