Helyi közélet

2024.11.07. 16:37

Így alakulhat ki gyümölcsöző együttműködés – leendő munkavállalók és munkáltatók találkozása

Műszaki szakemberek és cégek találhatnak egymásra. A 10. Gépészeti Szakmai Napokat november 7. és 9. között tartják a Debreceni Egyetem Műszaki Karán.

A Gépészeti Szakmai Napokon többen érdeklődtek a nagyobb debreceni cégek iránt

Forrás: Kiss Annamarie

Egyetemi hallgatók és elismert cégek szakemberei vettek részt a Debreceni Egyetem Műszaki Karán csütörtökön kezdődött, 10. Gépészeti Szakmai Napokon. A háromnapos ( november 7. és 9. közötti) rendezvényen a DAB Műszaki Szakbizottság és a Gépipari Tudományos Egyesület együttműködésével rendezik meg az angol nyelvű „ISCAME – 10th International Scientific Conference on Advances in Mechanical Engineering” elnevezésű konferenciát. A megnyitón elhangzott, a nemzeti gépész konferencián 16 országból mintegy 250-en regisztráltak, és a kétnapos rendezvényen hozzávetőleg 140 előadást fognak tartani. Mint kiemelték, a konferencia célja, hogy bemutassák a debreceni műszaki képzés eredményeit a résztvevőknek, akik között kiváló szakmai kapcsolatok is születhetnek.

Csernoch László, a Debreceni Egyetem tudományos rektorhelyettese köszöntötte a 10. Gépészeti Szakmai Napok résztvevőit
Csernoch László, a Debreceni Egyetem tudományos rektorhelyettese köszöntötte a 10. Gépészeti Szakmai Napok résztvevőit
Forrás:  Kiss Annamarie

A 10. Gépészeti Szakmai Napokon 34 nagyvállalat képviseltette magát

A háromnapos rendezvény első napján a 10. Gépészeti Szakkiállítást és Állásbörzét is megtartották a Gépészeti Szakmai Napok keretében, amelyen 34 nagyvállalat mutatkozott be. Csernoch László, a Debreceni Egyetem tudományos rektorhelyettese köszöntőjében kiemelte: a műszaki kar a Debreceni Egyetem egyik legdinamikusabban fejlődő kara.

 – Nemcsak az egyetem, hanem Debrecen, mint város is sokat fejlődött az elmúlt időben műszaki területen. Az itt megjelent 34 cég jól mutatja azt, hogy a városban megtelepülő különböző cégek, és az egyetem között kitűnő az együttműködés. A kiállítók megtalálhatják azokat a hallgatókat, akikre nekik a jövőben, mint munkaerő szükségünk van, illetve a hallgatók is kihívásokkal találhatják magukat szembe – jegyezte meg a rektorhelyettes. Hozzátette: az ilyen rendezvények legfontosabb célja, hogy a jelenlévők kapcsolatokat építsenek.

Sokan irigykedve nézik Debrecen fejlődését

Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára kifejtette, Debrecenre a magyar kormány is, és általában a más területen élő emberek irigykedve tekintenek az elmúlt időszakban. 

Irigylik azt a fajta fejlődést, ami be van tárazva ebbe a területbe – ami egyébként minket nem irigységgel, hanem elsősorban büszkeséggel tölt el, no meg hatalmas felelősség is egyben. Ez a fajta lehetőség, ami Debrecen térségében a következő időszakban lesz, hatalmas felelősséget ró mindenkire: munkáltatóra, munkavállalóra és a Debreceni Egyetemre

 – hangsúlyozta a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár.

Czomba Sándor rámutatott: ezek a cégek, akik megjelentek a térségben (vagy már itt vannak), reménnyel érkeztek ide. Bizakodnak a megfelelő minőségben, és abban, hogy lesz elég munkaerő. Legyen az középfokú, technikus vagy egyetemi végzettségű fiatal.

Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára (balról) reményeit fejezte ki arra vonatkozóan, hogy a résztvevő fiatalok, valamint az egyetem polgárai a következő években megtalálják a számukra legfontosabb, leghasznosabb munkalehetőségeket
Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára (balról) reményeit fejezte ki arra vonatkozóan, hogy a résztvevő fiatalok, valamint az egyetem polgárai a következő években megtalálják a számukra legfontosabb, leghasznosabb munkalehetőségeket
Forrás:  Kiss Annamarie

Látom azt, hogy az diplomások munkanélküliségi rátája az nagyjából 4 százalék körül van Magyarországon, a szakképzettséggel rendelkezőké 8-9 százalék, akik meg meg azzal sem rendelkeznek, azoké 20 százalék fölött van. Egyértelmű az, amit a népi bölcselet mond: ami az ember fejében, kezében van, azt nem tudja elvenni senki tőle

 – jegyezte meg. Leszögezte: a  Gépészeti Szakmai Napokon egyszerre van jelen a kereslet és a kínálat. Czomba Sándor biztos abban, azok a fiatalok, akik részt vesznek az eseményen, valamint az egyetem polgárai a következő években megtalálják a számukra legfontosabb, leghasznosabb munkalehetőséget. Ugyanis a magukat megmutató cégek minden bizonnyal keresik az alkalmas, megbízható szakembereket.

A műszaki karon jelent meg elsőként a duális képzés

Mankovits Tamás, a Műszaki Kar Gépészmérnöki Tanszék tanszékvezetője úgy fogalmazott, 30 duális partnerük van, és a Gépészeti Szakmai Napokon megjelent cégek közül is többen a partnereik. 

A duális képzést közel 10 éve a Debreceni Egyetemen elsőként mi indítottuk el a gépészmérnöki képzésben. Igyekszünk a képzésünket is fejleszteni, hogy többek között a vállalatoknak is megfeleljünk, és meg legyen a megfelelő minőség és ne csak a mennyiség, tehát nagyon szoros kapcsolat tartunk a cégekkel

– mutatott rá a tanszékvezető.

A 10. Gépészeti Szakmai Napokon a régió legnagyobb cégei jelentek meg. A 34 nagyvállalat standjainál a szakemberek a lehető legrészletesebben mutatták be nagyvállalatukat, és osztották meg a legfontosabb információkat azokról. A hallgatók nagyon érdeklődőek voltak, a Haon érdeklődésére elmondták, fontosnak tartják, hogyan hasonló szakmai napokon részt vegyenek, mert szakemberektől jóval átfogóbb ismereteket kapnak, mintha az internetről tájékozódnának. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában