Helyi közélet

2024.11.25. 15:34

Füstmentes világnap: Tiszta levegőt, tiszta jövőt!

A Füstmentes Világnap, amelyet november utolsó csütörtökén tartanak, arra hívja fel a figyelmet, hogy a dohányzás és az égés különböző formái károsítják egészségünket és környezetünket. Néhány szakmai tanács segítségével érdemes átgondolni, hogyan csökkenthetjük a füstöt a mindennapokban – legyen szó a konyhában való főzésről, a lakástüzek megelőzéséről vagy a szemétégetésről.

A Füstmentes Világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás és az égés káros hatásaira

Forrás: Illusztráció / MW-archív

A Füstmentes Világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás és az égés káros hatásaira. A dohányzás nemcsak az egyéni egészségre, hanem a környezetre is hatással van, mivel a cigaretták égése során toxikus anyagok kerülnek a levegőbe. A nap célja, hogy felhívja az emberek figyelmét a szokásaik hatásaira, és ösztönözze őket a káros szokások csökkentésére.

A Füstmentes Világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás és az égés káros hatásaira
A Füstmentes Világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás és az égés káros hatásaira
Forrás:  Illusztráció / MW-archív

Konyhai biztonság – a füstmentes főzés lehetőségei

A konyhában is fontos odafigyelni az égés veszélyeire. Az ünnepi időszak közeledtével, amikor sokan ételt készítenek, különösen fontos, hogy elkerüljük az odaégetett ételeket, amelyek nemcsak kellemetlenek, hanem egészségügyi kockázatot is jelentenek. A korszerű konyhákban napjainkra már számos technológia áll rendelkezésre, hogy az ételek elkészítése során kíméletes módszerekkel készíthessünk igazán omlós, zamatos ételeket. A füstmentes főzés érdekében válasszunk olyan technikákat, mint a gőzölés, párolás vagy sütőben való főzés, melyek nem járnak füsttel és káros anyagokkal.

Nemcsak az ízek miatt érdemes bevezetni a konyhaművészetünkbe ezeket az eljárásokat, hanem az egészségünk miatt is! Itt kerül ugyanis a képbe a fizika, méghozzá a biológiával együtt. Mivel nincs gyulladási hőmérséklet, nincs égés sem, azaz nem ég oda, amit készítünk, nem keletkeznek az egészségre káros égéstermékek, mint ahogy nem keletkezik füst sem. Amikor a zsír vagy az olaj elég, olyan policiklusos aromás szénhidrogének jönnek létre, amelyek nagy mennyiségű belélegzése, vagy fogyasztása növeli a daganatos és a légzőszervi megbetegedések kockázatát.

Lakástüzek – megelőzés és biztonság

A lakástüzek évente számos ember életét veszélyeztetik, és sok esetben a dohányzás is hozzájárul ezekhez a balesetekhez. A Füstmentes Világnap arra ösztönöz, hogy figyeljünk oda a dohánytermékek biztonságos körülmények között történő elhelyezésére és a tűzforrások megfelelő használatára. Az otthoni biztonság érdekében ügyeljünk a gyertyák, fűtési eszközök és egyéb tűzveszélyes dolgok biztonságos használatára.

A lakástüzek évente számos ember életét veszélyeztetik, és sok esetben a dohányzás is hozzájárul ezekhez a balesetekhez
A lakástüzek évente számos ember életét veszélyeztetik, és sok esetben a dohányzás is hozzájárul ezekhez a balesetekhez
Forrás:  Illusztráció / MW-archív

A fejlett országokban, így Magyarországon is egyre nagyobb teret nyernek az ún. intelligens otthonok, amelyek úgy képesek növelni a mindennapok komfortját, hogy közben egyszerre csökkentik a lakhatáshoz kapcsolódó negatív környezeti hatásokat és fokozzák a mindennapok biztonságát.  Ugyanis ezek az otthonok olyan technológiával vannak ellátva, amely érzékeli a fűtésből eredő szén-monoxidot, a füstöt, és akár már a tűz kialakulása előtt riasztja a bent lévőket, sőt, kialakítástól függően, megkezdi szükség esetén az oltást is. Mindemellett lehetőség van akár arra is, hogy az illetéktelen behatolás vagy más olyan veszély jelzésére is, amely egyéb esetben fenyegeti az ingatlan és az ott lakók biztonságát.

Ne becsüljük alá ezeket a kockázatokat, mert minden évben több ezer lakástűz keletkezik, ezekben átlagosan 100 ember veszíti életét, és több százan megsérülnek. A lakástüzek mintegy 80%-a tehető a fűtési szezonra.

Szemétégetés – a környezet védelme

A szemétégetés gyakori, különösen az őszi és téli hónapokban, de az égetés során felszabaduló káros anyagok súlyosan szennyezik a levegőt. A fenntartható életmódhoz hozzátartozik, hogy ne égessünk hulladékot, hanem válasszunk környezetbarát megoldásokat, mint az újrahasznosítás vagy a komposztálás. Ráadásul a műanyag használatának mellőzésével és az újrahasznosítással tehetünk azért, hogy óvjuk a környezetünket.

Tudatos döntések a mindennapokban

Tehát a világnap nemcsak a dohányzásról szól, hanem az élet minden területén a fenntartható döntések meghozataláról. A tisztább levegő érdekében mindannyian választhatunk olyan alternatívákat, amelyek csökkentik a káros égési hatásokat, legyen szó főzésről, hulladékkezelésről vagy otthonunk biztonságáról. A fenntarthatóság és a tiszta levegő közös célunk, amit mindennapi döntéseinkkel támogathatunk.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában