2024.08.19. 11:30
Életveszélyes hobbit űz a debreceni viharvadász, Hady Lehel
Te mit teszel, ha jön a vihar? Paplan alá bújsz, vagy kimész fotózni? Debreceni podcast-vendégünk nem szívbajos, akkor indul útnak, ha már sötétedik az ég, és szikráznak a villámok. Következő adásunkból kiderül, hogy milyen egy viharvadász élete.
A debreceni Nagytemplom egy Bethlen utcai tízemeletesről, Hady Lehel viharvadász szemszögéből
Forrás: Hady Lehel
Életveszélyes hobbit űz egy debreceni fiatalember, aki egészen elképesztő időjárási jelenségek megörökítésére vállalkozott. Hallottak már a viharvadászatról? Most lehet, hogy éppen a szemed dörzsölöd közben azt gondolva, hogy a sötét fellegek elől inkább menekülni kell, mintsem üldözni azokat, de vannak emberek, akiknek elég adrenalin folyik a vérükben ahhoz, hogy ilyen extrém küldetésre vállalkozzanak. Hady Lehel is rátermett viharvadász, noha Kelet-Magyarországon nem annyira szélsőséges (még) az időjárás, mint mondjuk Szombathelyen, ahol tornádó tombolt nemrég; félelmetesen szép villámshow, hatalmas jégeső és látványos szupercella Debrecen környékén is akad azonban, melyekre Lehel lecsapott már többször is – ezt ő maga mesélte el podcast adásunkban.
A drága eszközökön vagy a kreativitáson múlik, hogy valaki legalább olyan képeket tudjon készíteni, mint egy amatőr viharvadász?
Képzeljük el a képet, hogy dörög az ég, a messze távolban már villámlik is, a viharvadász pedig autóba ül, és az AC/DC Thunderstuck zenéjére „vonul be” egy szupercella közepébe… Na, hát Lehel körülbelül már ezen a szinten tarthat, de nem így kezdte, s talán nem is gondolnátok, hogyan vágott neki első kalandjának.
Amikor még voltak kötetlenebb estéim akkori otthonomban, Géberényben, olvasgattam viharral foglalkozó fórumokat, aztán arra gondoltam, milyen jó lenne nemcsak olvasni, hanem képeket készíteni is. Volt egy egész korrekt telefonom erre a célra, ezért rákerestem az interneten, hogyan kell villámokat fotózni, és találtam egy leírást. Majd nem sokkal később megérkezett az első vihar, amire úgy gondoltam, hogy na, akkor kimegyek...
– emlékezett vissza Lehel a kezdetekre.
Még mielőtt rátérnénk arra, hogy milyen extrém is volt az első vadászat, érdemes néhány szót ejteni a felszerelésről is, melynek minden darabja hozzájárult ahhoz, hogy fantasztikus jelenetek készüljenek. A fiatal férfi milliókat érő kamerát, radareszközt telefont, bögrét és sószórót ragadott induláskor, utóbbiak – bár lehet furának tűnik hirtelen – ahhoz kellettek, hogy stabil támaszt adjanak a mobilnak felvétel közben.
Villámgyorsan (szó szerint) kiderült, hogy Lehel jól időzített, mikor kell rábökni a piros gombra – lejjebb kifejtjük, miért…
Mennyire veszélyes a viharvadászat?
Lehel elmondása szerint a géberényi focipályától körülbelül 3-5 kilométerre csapott le egy üllő-föld villám, és aligha meglepő módon azóta is elég élénken él benne, mit érzett közben:
Első élményem volt, gyakorlatilag megállt a szívem
– mondta nevetve Lehel, majd hozzátette, ez a flow annyira hatalmába kerítette, hogy innentől már nem volt megállás, további viharokat akart vadászni.
Már öt éve annak, hogy visszaköltöztek párjával Debrecenbe, azóta a cívisvárosban és megközelítőleg 20 kilométeres vonzáskörzetében várja általában, hogy végre beboruljon az ég. Ez a kaland bizonyára adja magát, hogy nem veszélytelen. De mire is kell figyelni igazán, ha valaki úgy dönt, hogy kimegy fotózni/videózni a sötét fellegekből származó természeti jelenségeket?
Lehel szerint nem szabad túl közel engedni a vihart, és úgy véli, érdemes összecuccolni, amikor már csak 10 kilométerre jár (ez nem üti az előző sztorit, ugyanis a villám hiába pár ezer méterre csattant, a vihar kb. 20 kilométerre lehetett).
Emellett, sokat számít az is, hogy ki milyen terepen tartózkodik, a fiatal vadász például a fáktól is tisztes távolságot tart, nehogy bármi ráessen, rádőljön, akár a nagy szél, akár más körülmény miatt.
„Szupercella közelében fotózni? Fogd meg a söröm!”
Ahhoz, hogy „elkapjunk” egy vihart, tudatában kell lenni annak, hogy mikor és honnan érkezik. Bár előbbit Lehel szerint nehéz pontosan meghatározni, még néha úgy is, hogy modelleket és különféle előrejelzéseket figyel órákon keresztül, hogy megtudja, milyen lesz az időjárás Debrecenben és vonzáskörzetében. Segítségére szolgál viszont egy olyan applikáció, amely jelez, ha 50 kilométeren belül villámot észlel, ez a távolság pedig pont elég időt enged megnézni a radarokat, és átgondolni, megéri-e kimenni terepre.
Általában egy órával az előrejelzett időjárás megérkezése előtt döntöm el, elinduljak-e. Saját tapasztalataim szerint nagyon nehéz megjósolni, hogy most éppen lesz-e szupercella, vagy jön-e erősebb zivatar Debrecenbe és vonzáskörzetébe. Egyébként körülbelül 80 százalékos pontossággal sikerül eltalálni, hogy elérem-e a vihart vagy sem
– részletezte.
Rengeteg részlet fért a kicsivel több, mint 20 perces adásba, ezekből egy szeletet vágunk még, mielőtt meghallgatjátok a beszélgetést. Ezen a ponton arra is kitértünk Lehellel, hogy bevállalna-e nagyon extrém helyzeteket (többek között a tornádó is felhozódott), majd ehhez a témához kapcsolódva elmesélt egy sztorit:
Nagyon közel voltam a júniusi szupercellához, ami itt volt Debrecenben. Sajnos elkapott a jég, nekem pedig menekülnöm kellett az autómhoz, szóval nem mennék a közepébe… Biztonságban szeretnék lenni, különben elég nagy károkkal járhat a helyzet
– vallotta be.
És hogy mit csinál Lehel, amikor éjszaka csap le a vihar, miként zajlik egy viharvadász nyaralása, illetve hogyan készülnek a képei, podcastunkban részletesen kifejti; hol poénkodva, hol elkomolyodva pedig az adrenalinban bőséges hobbi izgalmait, valamint az azzal járó áldozatokat taglaljuk.
haon.hu PODCAST
- Máté Péter: Nagy megtiszteltetés lenne, ha egyszer a DVSC vezetőedzője lehetnék
- Kozák Luca: „Nagyon intenzív éveken vagyok túl, most pihennem kell!”
- „A Dáridó indított el engem a szólópályán” – Kaczor Ferivel beszélgettünk
- Így él Tenerifén a cívisváros országosan elismert rocksztárja – fotókkal
- Vajon mi lesz a Blago-éra után?