Hatalmas felfedezés

2024.08.05. 16:21

Bölcsességfogból új fogak? – A Debreceni Egyetem kutatásának hála lehetséges lesz

A debreceni kutatók jelentős eredményeket értek el a bölcsességfog eredetű őssejtek fogászati alkalmazása terén.

Haon.hu

Jelentős eredményeket ért el a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karának kutatócsoportja. A kutatás a bölcsességfog eredetű őssejtek fogászati célú hasznosítását vizsgálja. A kihúzott bölcsességfogakból és azok környezetéből származó őssejtek kinyerésével, valamint abból csontpótlásra alkalmas anyag előállításával csaknem tíz éve foglalkoznak a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karán (DE FOK) – olvasható az unideb.hu-n.

Jelentős eredményeket értek el a kutatás során
Jelentős eredményeket értek el a kutatás során
Forrás: unideb.hu

Akár maradandó fogakat is újra lehet majd növeszteni

A kutatások szerint őssejtek felhasználásával egyszer majd nemcsak szuvas fogakat lehet betömni, hanem akár csontot vagy maradandó fogakat is újra lehet növeszteni.

A kutatócsoport vezetője, Hegedűs Csaba professzor elmondta: világszerte egyre többen keresik azokat a megoldásokat, melyek segítségével egyszer majd saját sejtekkel lehet szuvas fogakat betömni vagy a kitört, kihúzott maradandó fogakat újra lehet növeszteni.

A kutatócsoport vezetője, Hegedűs Csaba professzor
A kutatócsoport vezetője, Hegedűs Csaba professzor
Forrás: unideb.hu

Ez azonban nem csak annyiból áll, hogy a saját fogakból kinyert őssejteket betesszük a defektus helyére és abból megfelelően funkcionáló fog lesz. A saját fog természetes kifejlődése is összetett folyamat eredménye, amely pontos idő-térbeli kölcsönhatásokat és ismétlődő molekuláris jelátviteleket igényel. Különböző eredetű szövetek találhatók a fogban, a fogzománc és a fog belsejében lévő fogbél például nagyban különböznek. Az egyikben például erek, idegek futnak, míg a másik szervetlen anyag, az élővilág legkeményebb szövete.

 – magyarázta Hegedűs Csaba.

A professzor szerint ugyanakkor ezen őssejtekből való felépítésére irányuló sikeres kísérleteket mégis végeztek már a világban, vizsgálják, miként lehetne saját sejtekből a fog alakjához hasonlító vázat felépíteni. Egereken, patkányokon is végrehajtottak ilyen beavatkozásokat.

Élvonalbeli kutatás

A mi kutatócsoportunk bölcsességfogakból nyert őssejtekben olyan géneket helyezett el lentivírusok segítségével, amelyek tetraciklin molekulák hatására úgynevezett szignalizációs molekulákat tudnak termelni, amik segítik a csontképződést az adott területen. Ez a világ élvonalába tartozó kutatás, amit a DE Általános Orvostudományi Kar Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézettel közösen végzünk

 – fejtette ki a DE FOK egyetemi tanára.

„Ez a világ élvonalába tartozó kutatás” – fejtette ki Hegedűs Csaba
„Ez a világ élvonalába tartozó kutatás” – fejtette ki Hegedűs Csaba
Forrás: unideb.hu

Hegedűs Csaba abban bízik, hogy mivel módszerük a laborban ígéretes eredményeket mutat, a közeljövőben továbbléphetnek az állatkísérletek szintjére. Amennyiben a folytatás jól alakul, ebből hozzávetőlegesen tíz év múlva lehet embereken is alkalmazható módszer

Mint írják, a professzor szerint a technológia további fejlődése során kezdetben valószínűleg majd arra lesz lehetőség, hogy például gyökérkezelés helyett őssejteket próbálnak meg átültetni egy elhalt fogbél helyére, ezt követheti a kisebb hiányok saját sejtekkel történő kiegészítése, majd végül jöhet a fognövesztés, ezek azonban még évtizedekre lehetnek.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában