2024.08.04. 08:45
Újra összefog a szürke veronikákért és a rezes hölgymálokért a Hortobágyi Nemzeti Park és a Debreceni Egyetem
40 éves dolgoznak már közösen, és most folytatják. Együttműködési megállapodást írt alá a park a Botanikus Kerttel a védett növények fennmaradásáért.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság több évtizede folytat rendkívül eredményes és nemzetközi szinten is egyedülálló együttműködést a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjével. Ezt az együttműködést erősíti meg a most aláírt megállapodás, olvasható a nemzeti park honlapján.
Génbankként is működik a Botanikus Kert
Az 1980-as évek közepén indult közös munka először a védett növények mentésére irányult. Ezt a munkát Papp László botanikus (2005-től a Botanikus Kert igazgatója) és Dudás Miklós, a HNPI munkatársa kezdeményezte, melyhez rövidesen csatlakozott Gyarmathy István a Hajdúsági Tájvédelmi Körzet akkori vezetője és a HNPI más munkatársai. Az együttműködés később kibővült a védett növények mesterséges szaporításával és eredeti élőhelyeikre történő visszatelepítésével, ami a 2000-es években a DEBOTKERT és különböző INTERREG projektekben csúcsosodott ki, melyek során 17 védett és veszélyeztetett növényfaj közel 10 ezer egyedének kitelepítése történt meg olyan védett természeti területekre, ahonnan ezek már eltűntek, vagy nagyon megritkultak.
A Botanikus Kert védettnövény-szaporító kertjében jelenleg is több ezer védett, veszélyeztetett növényegyedet ápol és szaporít egyfajta génbankként (szürke veronika, kornistárnics, erdei szellőrózsa, erdei borkóró, fátyolos nőszirom, szibériai nőszirom, magyar nőszirom, homoki nőszirom, tarka nőszirom, magyar zergeboglár, kései margitvirág, mocsári angyalgyökér, rezes hölgymál, egyhajú virág, tarka sáfrány), és innen történnek a további visszatelepítések.
A közlemény szerint az együttműködési megállapodás kijelöli a további feladatokat a konzervációbiológia, a kutatás és az ismeretterjesztés területén. A felek évente munkatervet dolgoznak ki a konkrét feladatok és együttműködési területek meghatározására.