2024.06.02. 07:00
Nyolcvan éve bombázták szét Debrecent
A második világháború borzalma nem kerülte el a cívisvárost sem. 1944. június 2-án nagy erejű légitámadás érte a vármegyeszékhelyet. Debrecen bombázása emberek ezreinek halálát követelte.

Több mint ezer bomba hullott június 2-án Debrecenre
Nyolcvan évvel ezelőtt, 1944. június 2-án intézett bombatámadást Debrecen ellen a szövetséges légierő. A második világháború magyarországi történetének ez volt a legtöbb áldozatot követelő támadása. Az olaszországi támaszpontokról 130 bombázó indult el egyenként 40 mázsa bombateherrel, őket 64 vadászgép kísérte. Debrecen bombázása emberek ezreinek halálát követelte.

Forrás: Fortepan / National Archives
A támadás alatt 155 bomba hullott a Nagyállomásra és környékére, ez volt az elsődleges célpont. Az amerikaiak mintegy ezer bombát dobtak erre a területre és a város más pontjaira. 128 bombatalálat érte a Magyar Államvasutak Műhelyét és 30 találat a városi közvágóhidat. A földdel vált egyenlővé az Erzsébet utcai munkásnegyed, a Deák Ferenc és Hunyadi utcák területe (mai Petőfi tér környéke) is. Bombatalálat érte a mostani börtön épületét, megsemmisült a Szent Anna és a Ferencz József út kereszteződésének környéke. Házak dőltek romba, váltak életveszélyessé vagy sérültek meg könnyebben. Több ezren váltak hajléktalanná. A becslések szerint megközelítőleg 2 ezer ember vesztette életét 1944. június 2-án.
Aki csak tudott, részt vett a Debrecen bombázása utáni mentésben
– Kilenc órakor jelent meg az első támadó hullám a város felett. Ez a hullám nem dobott le bombákat. Nyomban követte egy második hullám, amely bombasorozatot dobott az állomásra és a környékére – írta másnapi lapszámában a Nyírvidék – Szabolcsi Hírlap. A lap beszámolt arról, hogy alig vonult el a második hullám, a légoltalmi mentőosztagok nyomban megkezdték a mentési munkálatokat. A mentőosztagosok mellett tisztviselők, munkások és leventék is dolgoztak a romok eltakarításán, a tüzek eloltásán és az életben maradottak, beomlott pincékben levő emberek megmentésén.

Forrás: Fortepan / National Archives
Hősi halottakról is beszámolt a lap. Dr. Makláry Elek városi tiszti főorvost az óvóhelyről kilépve érte a bombatámadás, egy sebesültnek próbált segítséget nyújtani. Elhunyt továbbá Móricz Bertalan, Török Tibor százados és Kövendy MÁV-főtiszt. A lap beszámolója szerint egy postás a szabályok ellenére elhagyta az óvóhelyet, hogy cigarettát vásároljon a legközelebbi trafikba. Az óvóhelyét időközben lebombázták.
Tízezren vettek részt a halottak temetésén
Június 5-én temették el a bombatámadás halottainak egy csoportját. Az MTI június 5-i beszámolója szerint a köztemető ravatalozótermeiben folyt az áldozatok személyazonosságának megállapítása. Kétszázötven áldozatot helyeztek örök nyugalomra hétfőn, őket mintegy tízezer ember kísérte utolsó útjukra.
A június 2-i bombázást további öt követte még az év folyamán: szeptember 1-jén, majd 15-én, 17-én, 20-án és 21-én támadtak ismét a szövetséges hatalmak.