Újra az iskolapadban

2022.08.24. 12:08

Felkészültek a kezdésre, indulhat a tanév

A diákok hagyományos, jelenléti oktatásban vehetnek részt szeptember elsejétől.

Papp László polgármester tájékoztatott arról is, hogy Debrecen valamennyi oktatási-nevelési intézménye rendelkezik a működéshez szükséges megfelelő feltételekkel, anyagiak és pedagógusok tekintetében egyaránt

Forrás: Czinege Melinda

Jövő csütörtökön megannyi hazai oktatási-nevelési intézményben szól majd a 2022/2023-as tanév kezdetét jelző csengő. A félév megkezdése előtt Országos Szakmai Tanévnyitó Konferenciát tartottak szerdán a debreceni Tóth Árpád Gimnáziumban.

A rendezvényen a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola – Alapfokú Művészeti Iskola tanulóinak műsorát követően a megjelenteket a szakmai értekezésnek helyet biztosító megyeszékhely polgármestere, Papp László köszöntötte. Kiemelte: Debrecen jövőjében az oktatás ügye fontos, stratégiai ágazatként szerepel.

– Hálás vagyok, hogy bár 2013/14-vel kezdődően nagyon fontos strukturális változások mentek végbe a magyar oktatás rendszerében, de itt, Debrecenben büszkén mondhatom el, hogy egy lépéssel sem került távolabb a város az oktatás, a nevelés ügyétől – fogalmazott a városvezető, hozzátéve: a cívisváros mindig is segítő hozzáállással viszonyult a nagy oktatási intézményfenntartó központokhoz, és ezen a jövőben sem kívánnak változtatni. Emlékeztetett arra is, hogy a 2014–2020-as európai uniós fejlesztési ciklus kezdetén mintegy 10 milliárd forintot ígért a város az oktatási-nevelési infrastruktúra fejlesztésére. Az önkormányzat által részben vagy egészben felújított harminc intézmény többsége iskolákat érintett.

Papp László, Debrecen polgármestere
Forrás: Czinege Melinda

Mint rámutatott, különösen nagy jelentőségük van a fejlesztéseknek most, amikor a világ történései érdemben befolyásolják az energiaárakat, ezáltal az önkormányzatok és az intézményfenntartók működési paramétereit. A városvezető azt mondta: Debrecen minden oktatási-nevelési intézménye rendelkezik a működéshez szükséges megfelelő feltételekkel, anyagiak és pedagógusok tekintetében egyaránt.

Hozzátette, hogy folytatják az intézményeket érintő fejlesztéseket, az átfogó felújítási programot, hiszen a jövőt, így Debrecen jövőjét is az oktatásban látják.

Forrás: Czinege Melinda

Optimista jövőképpel

– Az Európai Unióval történő megegyezést követően elkezdődhetnek azok a fejlesztések, projektek, amelyek újra jelentős támogatást biztosítanak a köznevelés rendszerének – hangsúlyozta Lebanov József, a Belügyminisztérium Köznevelési Stratégiai Főosztályának vezetője, aki optimistán tekint a jövőre. Mint mondta, a következőkben várható a pedagógusok továbbképzésének támogatása, valamint béremelése, utóbbi folyamatos, évenkénti növekedést jelenthet. Emellett jelentős intézményi infrastrukturális fejlesztés szerepel a tervek között.

Lebanov József, a Belügyminisztérium Köznevelési Stratégiai Főosztályának vezetője optimistán tekint a jövőre
Forrás: Czinege Melinda

A járványhelyzet nehéz időszakot jelentett a köznevelés számára, de így is sikeresnek, összességében nyugodtnak értékelte az augusztus 31-én záruló tanévet Brassói Sándor, az Oktatási Hivatal elnöke. Mint mondta, azok az országos adatgyűjtések, amelyekre az oktatásirányítás épít (például érettségi vagy az országos kompetenciamérés) még a korábbi, jól teljesítő évekhez képest is jobb eredményeket mutatnak.

– A tanulók és a pedagógus kollégák is nagyon komolyan vették a munkájukat, ez jól látszik. Az, hogy jobbak lettek az eredmények azt mutatja, hogy komoly odafigyelés jellemezte a tanulmányi folyamatokat. Ehhez rengeteg támogatást kaptak az iskolák, s az új, korszerű tankönyvek, a digitális tananyagok, a közművelődési portálon elérhető online tudástárak sokkal könnyebbé teszik a tudás megszerzését – összegezte Brassói Sándor.

Az Oktatási Hivatal elnöke szerint jó döntés volt hagyományos módon megszervezni többek között az érettségi vizsgákat vagy a felvételi eljárásokat. Tájékoztatott arról  is, hogy a 2022/2023-as tanévet tekintve is járványmentes időszakra készülnek, a diákok hagyományos, jelenléti oktatásban vehetnek részt.

Forrás: Czinege Melinda

A tanrend is összeállt

Kitért továbbá arra, hogy az Oktatási Hivatal a következő tanévben is elvégzi többek között a középiskolai felvételi eljárás, az érettségi vizsgák szervezését, ugyanakkor fontos feladata lesz a tanulói mérések megvalósítása. A diákoknak a tanév során országos szövegértési, matematikai és természettudományi kompetenciáit vizsgáló bemeneti mérésen kell részt venniük a 6., a 8. és a 10. évfolyamon szeptember 26. és november 30. között; kimeneti mérést a 6–11. évfolyamos tanulók írnak március 6. és június 9. között.

Brassói Sándor, az Oktatási Hivatal elnöke szerint azok országos adatgyűjtések, amelyekre az oktatásirányítás épít (például érettségi vagy az Országos kompetenciamérés) még a korábbi, jól teljesítő évekhez képest is jobb eredményeket mutatnak
Forrás: Czinege Melinda

Az őszi érettségi írásbeli vizsgarésze október 14-től 27-ig tart majd, a magyar nyelv és irodalmi vizsga október 17-én 8 órakor kezdődik; a szóbeli felmérések emelt szinten november 10–14., középszinten november 21-25. között lesznek. A tavaszi érettségi írásbeli része május 5-től 26-ig tart. Az első kötelező tárgy vizsgája május 8-án 9 órakor kezdődik. A szeptemberben induló tanévet a középiskolások 2023. május 4-én, a két évfolyamos részszakmára való felkészítést folytató szakiskolák tanulói pedig május 31-én fejezik be. A 2022/2023-as tanév rendjének részletei a közoktatási portálon olvashatók.

BBI

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában