2021.08.05. 18:54
A bíróságon folytatódhat egy sárándi településfejlesztési pályázat adminisztrációs ügye
Perpatvart gerjesztett a településen egy közösségi oldalra kiírt bejegyzés.
Fotó: Kovács Zsolt
Ez azonban nem befolyásolja a projekt befejezését. De miről is van szó?
A sárándi települési önkormányzat még 2017-ben 400 millió forintot nyert a hátrányos helyzetűek felzárkóztatására. A megvalósítás 2019-ben indult. A projekt első, most decemberben befejeződő részében, 200 millió forintból 86 személyt oktattak, juttattak szakmához. A másik 200 millió forint a hátrányos helyzetűek lakáshoz juttatásáról szólt. Egyebek mellett hat új lakást építettek, egyet pedig felújítottak az idén. Dézsi András polgármester megkereste a helyi roma kisebbségi önkormányzat vezetőjét, Gyöngyösi Csabát, hogy működjenek együtt a megvalósításban.

Az együttműködés azonban nem jött létre, mert – a Napló értesülése szerint – Gyöngyösi Csaba abból szeretett volna valamiféle előnyt kovácsolni. Erre azonban nem volt hajlandó a települési önkormányzat, és mivel sürgette az idő, mert év végéig el kell számolni a pályázati pénzzel, ezért a polgármester a megyei roma önkormányzathoz fordult. Bernáth Bálint, a megyei roma kisebbségi önkormányzat vezetője készséges volt, és adta a szakmai hátteret. Emiatt Gyöngyösi Csaba minden bizonnyal sértve érezhette magát, és ennek egy közösségi oldalon adott hangot. Ebben támadta a települési önkormányzatot, mondván, hogy Dézsi András polgármester semmibe veszi a romák érdekeit. Az ügy tisztázása érdekében Dézsi András a lakosság számára is nyilvános sajtótájékoztatót hívott össze csütörtök délutánra.

Szólt a minisztériumnak
Az eseményen mintegy harminc érdeklődő előtt Dézsi András a legapróbb részletekig prezentáción mutatta be a két projektek, majd közölte: Gyöngyösi bejegyzése miatt megtette a feljelentést a rendőrségen. Az eseményen jelen lévő Bernáth Bálint alap nélküli és nemtelen támadásnak nevezte a helyi roma kisebbségi önkormányzatának a bejegyzését. – Nem tudom milyen nemzetiségi önkormányzat az, amelyik nem segíti a települését. Mivel az írásban engem is támadott Gyöngyösi, én is feljelentettem. Olyan nemzetiségi önkormányzatra nincs szükség, aki nem segíti a faluvezetést.

– Én csupán tisztán szerettem volna látni a projekt részleteit, amit a polgármester számomra nem tett lehetővé. Mivel nem tudtam miről van benne szó, nem írtam alá. A pályázatot kiíró minisztériumot azért hívtam ki, mert szerintem a szegregátum mellé nem kell még egy szegregátumot építeni. (A miniszteri szemle egyébként mindent rendben talált – a szerk.) – részletezte a problémáit Gyöngyösi Csaba, hozzáfűzve, hogy a települési önkormányzat nem nyújtott segítséget a romáknak, továbbá ő személy szerint nem mondhatta el a véleményét a projektről. Mindezek okán ő a rendőrségen feljelentette a polgármestert.
A Napló kérdésére, miszerint a laphoz eljutott információk szerint azért nem írta alá az együttműködést, mert abból neki nem származhatott előnye, szemen szedett hazugságnak, alaptalan rágalomnak nevezte.
Kovács Zsolt