tippek, trükkök

2020.08.23. 07:30

A pénzünk bánhatja, ha nem figyelünk oda: ezért fontos a tudatos nethasználat

A DarkWeb valóban létezik: jó és rossz dolgokra egyaránt lehet használni, a rendszer pedig feltörhetetlen.

A pénzünk bánhatja, ha nem figyelünk oda: ezért fontos a tudatos nethasználat

Fotó: illusztráció / Shutterstock

Manapság mindenki tudhatja: habár az internet nélkülözhetetlen az életünkben, rengeteg veszélyt tartogat. Találkozhatunk olyan weboldalakkal, amelyek megtévesztő, hamis információkat tartalmaznak, erre érdemes fokozott figyelmet fordítani. – Az illegális, kéretlen tartalmaktól, amikre rákeresünk, valamint a spam e-mailektől kell óvakodni – válaszolta a Napló kérdésére Malárovits Barnabás informatikus. – Amikor egy spam e-mailt megnyitunk, elég nagy kockázatot vállalunk arra, hogy bárkinek jogot adunk az adatainkhoz, sokszor nemkívánatos személyeknek egyaránt – folytatta. – Az internetes fizetés szintén veszélyes „játék”, ügyelni kell arra, hol vásárolunk, milyen webáruházban, valamint a bankkártyás adatokat tilos elmenteni – tette hozzá.

A veszély jelei

Az internet a gyermekeknek is problémás lehet, hiszen egyre több kiskorú vesz a kezébe okostelefont elég fiatalon. – A gyerekek esetében az illegális tartalmak veszélyesek. Figyelni kell az online médiára, mint a Facebook és társai, mert olyan információkat osztunk meg rajta, illetve személyes dolgokat, amiket sok esetben nem lenne szabad, és ezek bárki számára elérhetők. A gond, hogy sok gyerek azt hiszi, „névtelenül” teszik közzé a bejegyzéseiket– emelte ki Malárovits Barnabás.

„A pénzutalás az, amit mindenféleképpen kerülni kell, mivel sohasem tudhatjuk, ki van a monitor másik oldalán, így ajánlott egy online videóhívást beiktatni, hogy megbizonyosodjunk róla: nem vagyunk csalás áldozatai”

– mutatott rá. – Amennyiben Facebook-üzenet érkezik pénzkérési szándékkal, ne reagáljunk rá, mivel ezek kilencvennyolc százalékban hamisak – fűzte hozzá.

A hekkerek azok az emberek, akik számtalan olyan tartalomhoz is hozzáférnek, ami átnyúl az illegális világba, és olyan adatokat gyűjtenek, amik nem hivatalosak, nem publikusak.

Akár számlának álcázva

– Ez veszélyt jelenthet visszaélés gyanúja miatt bárkire, hiszen ha egy számítógépet vagy annak adatait zárolják, egy bizonyos összeg fejében állítják csak vissza – mondta az informatikus. – Vannak a fehér, „jó” hekkerek, akik a jótékony célokat szolgálják, és az ellenkezőik, akik adatcsalásból élnek – folytatta. – A legismertebb módszerük, hogy különböző cégek dolgozóinak vagy akár ügyfeleinek küldenek spam e-maileket, illetve megtévesztő adatokat, lehet ez egy számlabefizetés is, amit egy laikus dolgozó vagy ügyfél megnyit, mivel számára nem ismert, nem megszokott, és ezt követően a hekker már bent is van a rendszerben – közölte.

„Ha a címzettnek nincs megfelelő vírusvédelme vagy tűzfala, a folyamatból semmit sem fog érzékelni, csak azon veszi észre magát, hogy minden adata le lett kódolva, és horribilis összeget követelnek a visszaállításért cserébe”

– jelentette ki.

– A DarkWeb valóban létezik, ami egy illegálisan működő, ismeretlen személyek által üzemeltetett oldal, amelyet jóra és rosszra egyaránt lehet használni. A legelterjedtebb fizetőeszköz a bitcoin, és a szó szoros értelmében minden megtalálható rajta, zömében illegális dolgokkal feltöltve – mutatott rá. – Érdemes leginkább különböző VPN-szervereken keresztül csatlakozni az oldalra, mivel az változik, így az IP-cím is, ezért nehezebb visszanyomozni azt, hogy honnan léptek be, fizettek vagy vásároltak – tette hozzá.

Vámosi Kira

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában