2014.05.16. 12:41
Innovatív napenergia-hasznosítás
Debrecen - A termoelektromos napelem cella piacra juttatását megcélzó projekt nyerte el a zsűri támogatását a 2014. évi Hallgatói Innovációs Ötletpályázat döntőjén.
Debrecen - A termoelektromos napelem cella piacra juttatását megcélzó projekt nyerte el a zsűri támogatását a 2014. évi Hallgatói Innovációs Ötletpályázat döntőjén.
A Debreceni Egyetem Technológia- és Tudástranszfer Központ innovatív ötletek bemutatására írt ki projektversenyt az egyetem hallgatói számára, melynek döntőjét május 15-én délután rendezték. Ez volt az első egyetemi szintű hallgatói ötletverseny, melyre az informatika, a zöld energia, a gyógyszeripar és a design területéről is érkeztek pályaművek.
A Technológia- és Tudástranszfer Központ a közelmúltban célul tűzte ki a hallgatói innovációs kezdeményezések támogatását. Ennek a törekvésünknek része az innovációs ötletpályázat meghirdetése, melynek elsődleges célja, hogy a hallgatók üzleti szakértők előtt mutassák be projekt-ötleteiket és értékes visszajelzésekkel gazdagodjanak a továbbfejlesztés, vállalkozásalapítás tekintetében – foglalta össze céljaikat Bene Tamás, a központ vezetője.
A 2014-es pályázat döntőjén bemutatkozott az egyedi stílust kedvelő hölgyeket megcélzó vállalkozásötlet, ami újrahasznosított anyagból készülő táskákkal látná el vásárlóit, de ígéretesnek tűnt a gyógyszergyártás területén alkalmazható új szoftver és a szolgáltatásokat, szakkatalógusokat egyesítő mobilalkalmazás is. A szakmai zsűri előtt bemutatkozott az álláskeresés folyamatát megkönnyítő szoftverfejlesztés, ami a munkavállalók és munkáltatók számára egyaránt hasznos lehet, illetve a személyre szabható egyedi tananyagával a 21. század online magántanára is versenyben volt az első helyért.
A 2014. évi Hallgatói Innovációs Ötletpályázat nyertese Beke Tomaj IV. éves hallgató lett, aki vegyészmérnök alapszakon végzi tanulmányait a Debreceni Egyetemen. Az innovatív hallgató projektje egy szabadalmi eljárás alatt álló technológiára épül és alapja egy termoelektromos napelem cella, mely az átlagos, piacon elérhető napelemeknél harmincötször nagyobb hatékonysággal működik. - Azért lehet ez a rendszer hasznos, mert az energiatermelés mellett a fűtést is kiszolgálja, plusz energia-spórolási lehetőséget jelent – mondta a nyertes pályázó.
A díjátadón Beke Tomaj egy iPad készüléket vehetett át, továbbá ingyenes üzleti tanácsadást biztosít részére egy vállalkozásfejlesztéssel foglalkozó társaság. Az ötletek megvalósításában a Technológia- és Tudástranszfer Központ munkatársai nem csak a nyertesnek, hanem a többi ígéretes ötlet gazdájának is támogatást nyújtanak a jövőben.
Az egyetemi innovációs start-up délután a „Vágj bele! Kezdj vállalkozni!” című interaktív előadást is magában foglalta, ami az AmCham Amerikai Kereskedelmi Kamara és a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (HVCA) szervezésében lehetőséget biztosított az egyetemistáknak arra, hogy megismerkedhessenek fiatal magyar vállalkozókkal és új üzleti kapcsolatokat alakíthassanak ki.
- Debreceni Egyetem -