2007.11.27. 13:16
Valóban felkészültünk a télre?
<p>Debrecen-A tél beköszöntével a köd, a szitáló esô, a nyálkás utak mindennapossá válnak. Az éjszakai fagypont körüli hômérséklet következményét, a síkosságot már megtapasztalhattuk.</p>
A tél beköszöntével a köd, a szitáló esô, a nyálkás utak mindennapossá válnak. Az éjszakai fagypont körüli hômérséklet következményét, a síkosságot már megtapasztalhattuk. Reggelente gyakori a köd, a száraz és vizes utak hirtelen válthatják egymást, mely különös óvatosságot és figyelmet kíván.
A megelôzés olcsóbb, mint a rehabilitáció. A műszaki biztonság egyik alapkövetelménye a futómű és a gumik kifogástalan állapota.
Látni és látszani
A téli gumik használata a csapadék kellô elvezetésével és a biztonságosabb úttartással a zord körülmények közötti egyenletes haladást biztosítja. A lengéscsillapítók állapotát műszeresméréssel ellenôriztessük, mert az autó úttartását, a stabilitást, a fékút hosszát jelentôsen befolyásolja.
A fékhatást is méréssel kell ellenôrizni. Télen sok-sok meglepetéssel szolgál az útfelület, melyet csak a megfelelôen karbantartott, pontosan működô fékrendszer segítségével tudunk kivédeni. Lényeges a fényszóró helyes beállítása, hogy a fényereje is megfelelô legyen.
Fontos, hogy lássunk, de az is, hogy másokat se vakítsunk el. A „látni, látszani és alkalmazkodni“ elv következetes alkalmazása jelentôsen javíthatja a közlekedésbiztonságát.