Közlekedés

2025.05.22. 20:00

Rommá büntetik a felkészületlen autósokat, a jogsid kockáztatod, ha itt gyorshajtáson kapnak!

A pénzbírságnak már nincs elég visszatartóereje? Gyorshajtás miatt a jogosítványnak is könnyen búcsút inthetnek az önjelölt Schumacherek.

A hazai közlekedési szabályokkal – jó esetben – minden sofőr tisztában van, viszont könnyen meglepetések érhetik az embert, ha az országhatáron túl szeretne vezetni. Románia közelsége miatt nem meglepő, hogy sok hajdú-bihari átjár, főleg úgy, hogy január óta a szomszédos ország is a schengeni övezet tagja lett. Azonban nem árt, ha résen van az ember, ugyanis némi eltérés van a közlekedési szabályokban, amiket érdemes betartani, ha nem akar valaki büntetést fizetni vagy akár jogosítvány nélkül maradni. A gyorshajtással különösen vigyázni kell!

A gyorshajtás miatt is búcsút lehet inteni a jogosítványnak Romániában
A gyorshajtás miatt is búcsút lehet inteni a jogosítványnak Romániában
Forrás: Illusztráció / MW-archív

Világítás nélkül sehova!

Az autóban lévő kötelező felszerelésekben nem nagy az eltérés, ugyanúgy szükség van elsősegély ládára, láthatósági mellényre és elakadásjelző háromszögre is, azonban ne lepődjünk meg, ha egy igazoltatás során esetleg a poroltót is számon kéri rajtunk a rendőr, ugyanis Romániában kötelező elemnek számít, ráadásul hasznos tud lenni, ha út közben kigyullad a motortér!

Ugyanakkor arra is érdemes figyelni, hogy keleti szomszédunknál november 1. és március 31. között kötelező téli gumit használni, így a téli időszakban enélkül semmiképp sem érdemes útnak indulni. 

Fontos különbség még, hogy napszaktól és időjárástól függetlenül kötelező a menetfény, vagy annak hiányában a tompított fényszóró használata úgy a lakott területeken, mint azokon kívül. Ha az autósok ezt elmulasztják, azt 2 büntetőponttal „jutalmazzák” a rendőrök. 

Az idei évtől kezdődően egy büntetőpont értéke 202 lej (a cikk megjelenésekor átszámítva ez 16 ezer forint), tehát igen mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki nincs kivilágítva. Jó hír azonban, hogy ha a helyszíni bírságot 15 napon belül befizetjük, akkor csak az összeg felét számolják fel. 

Kötelező útdíjat fizetni

Nem érdemes továbbá az útdíj kifizetése nélkül sem útnak indulni. Korábban már beszámoltunk róla, hogy Romániában nemcsak az autópályák, hanem több más kategóriájú út (például az expressz, nemzeti és európai főút) is fizetős. 

Mint akkor megírtuk, az egynapos matrica átszámítva nagyjából 1030 forintnak felel meg, míg az egyéves 11 ezer 500-ért vehető igénybe. Ha rendszeresen tervezünk ingázni, mindenképp érdemes 12 hónapost beszerezni. 

A útdíj kifizetését szigorúan ellenőrzik, erre a célra rögzített és mobil kamerarendszerek is vannak, ugyanakkor a román rendőrség és a közlekedési hatóság is bármikor elkérheti a fizetést igazoló számlát. A büntetés 250 és 500 lej között mozog, arról pedig kár álmodozni, hogy külföldi címre nem postázzák ki a fizetési felszólítást. 

Nem éri meg a gyorshajtás, hatalmas a büntetés

Természetesen a megengedettnél gyorsabban Magyarországon sem érdemes hajtani, hiszen azon kívül, hogy másokat is veszélyeztet a gyorshajtó, nagy árat is fizethet érte. Romániában azonban nem árt még elővigyázatosabbnak lenni: a megengedett sebességet kevesebb, mint 10 km/h-val át lehet ugyan lépni, de azon felül sávosan büntetik azt, aki áthágja a szabályt. Aki 10 és 20 km/h-val hajt gyorsabban, az 2, aki 21-30 km/h-val lépi túl a korlátozást, az 3, aki 31-40 km/h-val, az 4, aki 41-50 km/h-val is túllépi a szabályozást, az pedig 6 büntetőponttal gazdagodik (tehát 1212 lejes, azaz több mint 90 ezer forintos bírságot kap) a Legislație Rutieră honlap információi alapján. 

Emellett azonban jelentősen nő a büntetés mértéke: a sofőr 9 és 21 pont között bármennyi pontot kaphat (a maximális pénzbüntetés mértéke tehát ebben az esetben 4242 lej, azaz több mint 330 ezer forint is lehet), de ezen felül a jogosítványt is elveszik. 

90 napra függesztik fel az engedélyét annak, aki 51-70 km/h-val és 120 napra annak, aki több mint 70 km/h-val lépi át a maximális sebességhatárt.

Ezekért is ugorhat a jogosítvány

A gyorshajtókon kívül mások is reszkethetnek, ugyanis több olyan szabálysértés is van, ami miatt felfüggeszthetik a jogosítványt 30, 60, 90, 120 vagy akár 180 napra is. Ezekről Magyarország bukaresti nagykövetsége is közölt egy listát.

A kihágások között van többek között az elsőbbség meg nem adása a gyalogosoknak vagy más járműveknek, szabálytalan előzés, ittas vezetés, megfordulás vagy tolatás az autópályán, illetve vasúti átjárón a sorompó vagy félsorompó leengedésekor piros jelzésnél való áthaladás is.

Ajánljuk még:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában