2025.03.17. 16:25
Elkezdődött Debrecenben az évtized egyik legfontosabb büntetőpere – már az első nap is izgalmas volt
Bíróság előtt a nemzetközi banda két tagja. Az ügyészség cigarettacsempészettel vádolja őket.
Nem tarja magát bűnösnek sem az első-, sem a harmadrendű vádlott abban az ügyben, melyben az ügyészség szerint egy nemzetközi, magyar, lengyel, ukrán és román-orosz állampolgárokból álló bűnszervezet az Egyesült Arab Emírségekből rendszeresen nagy mennyiségben szállított jogellenesen cigarettát Magyarország területére, a Debreceni Nemzetközi Repülőtéren keresztül. A bíróság előtt ketten állnak, ők tagadják a cigarettacsempészetet.

Forrás: Illusztráció: MW-archív
A március 17-én kezdődött tárgyaláson az elsőrendű vádlott nem kívánt vallomást tenni, ehelyett Virágh Pál, a Debreceni Törvényszék bírája a korábbi, nyomozati szakaszban tett vallomásait ismertette. Azokban a férfi elmondta, mindig büszke volt magyarságára, kárpátaljai származására, katolikus hitére. Beszélt családjáról, akik a közösségükben, illetve munkájukban elismertek voltak. Ő maga házasság révén került Magyarországra, de tartotta a kapcsolatot a kárpátaljaiakkal, lehetőségei szerint mindig támogatta őket elsősorban a mezőgazdaság területén, cégével munkát adott nekik, technológiai tudást vitt oda. Az egyház révén adományok gyűjtésében, az orosz-ukrán háború kitörése után a menekültek segítésében vett részt.
Az elsőrendű vádlott a kihallgatásai során azt mondta, nem követett el bűncselekményt, a vádiratból nem is derül ki pontosan, mit tett volna. Nem ismer vámosokat, akiknek szerinte egy cigarettacsempészetben lett volna szerepük, és akiknek kellő ügyészi vizsgálatát hiányolta.
Tagadja, hogy részt vett a cigarettacsempészetben
A másod- és negyedrendű vádlottak ismeretlen helyen tartózkodnak. A harmadrendű vádlott szintén hétfőn állt a bíróság elé; a lengyel férfi otthon tartózkodik, távmeghallgatás útján és tolmács segítségével tett vallomást.
Abból kiderült, hogy a szóban forgó események idején szállítási brókerként dolgozott egy repülőgépes szállítmányozással foglalkozó cégnél. Azt mondta, az ügyészség nem érti, mit jelent ez a munka:
ő áll kapcsolatban a szállítani akaró cégekkel és a repülőterekkel, és megszervezi az áruk útját. Fizikailag nem találkozik a szállítmányokkal. Okmányokat állít ki, de azokhoz valamennyi adatot az ügyfelektől kapja meg. A harmadrendű vádlott részletesen kifejtette, milyen dokumentumokat készített el a vádban szereplő esetekben, hangsúlyozva, hogy tartalmukat más, készen kapott dokumentumokról másolta.
Arról is beszélt, hogy nem tud belenyúlni az iratok tartalmába utólag (egyik például önindigós, aminek egy példányát a gép kapitánya viszi magával).

Forrás: Illusztráció: Napló-archív
Kifogásolta, hogy a vádban szereplő három szállítmány eredeti dokumentumai nem szerepelnek az ügy iratanyagában, így szerinte nem áll meg, hogy hamis iratokat állított ki. Azt is tagadta, hogy cigarettacsempészet miatt vette volna fel a kapcsolatot a debreceni repülőtérrel, mint mondta, felettesei utasították erre, ők választották ki sok lehetséges reptér közül a cívisvárosit. Kijelentette, nem volt semmilyen ráhatása arra, hogyan végzik a vámosok a munkájukat.
Nem mindegy, hogyan vámolták el
Védekezése fontos eleme volt, hogy hogyan vámolták el a beérkezett árut Magyarországon; szerinte ugyanis a vádhatóság importként tekint arra, valójában azonban tranzitáru volt, mely harmadik országból érkezve és harmadik országba tartva csupán átment hazánkon. Utóbbi esetben az áru vámmentesnek tekinthető, az ügyészség viszont a vámtarifákat vonatkoztatva rá állapította meg az állami költségvetésnek okozott kár mértékét.
Az ügyészség számítása csak teoretikus; az első szállítmányt kivitték Unión kívüli országba, a másodikat Lengyelországban, a harmadikat Magyarországon tartóztatták fel. Azonban mindkettő továbbment volna. Nincs bizonyíték rá, hogy a magyar állam meg lett károsítva
– jelentette ki a lengyel férfi. Megjegyezte, a tranzitáruként rögzített vámnyilatkozat mindhárom szállítmány esetében a birtokában van.
Vitatta az állítólagos nyereségét is az ügyben. Mint mondta, az ügyészség szerint összesen vagy fejenként (ez nem egyértelmű számára) 200 ezer eurót kapott a négy vádlott egy-egy szállítmányért, aminek elfogadására egyébként nincs bizonyíték. Ő maga azonban brókerként minden szállítmány értékének 5-12 százalékát kapja munkadíjként, ami jelentős összeg. – Miért követnék el bűncselekményt, ha legálisan is megkereshetem azt a pénzt? – kérdezte.

Fotó: Illusztráció: MW-archív
Átlátható levelezést folytatott
Tagadta, hogy ismerné a többi vádlottat, és azt mondta, átlátható, ellenőrizhető levelezést folytatott a debreceni repülőtérrel. Amikor az ügy kipattant, felajánlotta együttműködését a hatóságokkal, valamennyi szükséges dokumentumot át tudta volna adni, ezt azonban nem kérték tőle. Az elmúlt időszakban többször járt külföldön, de mindig visszajött, nem bujkált soha – mondta. Felidézte, hogy a történtekig elismert szakemberként dolgozott, azonban a magyar ügyészség kérésére letartóztatásban volt hosszú ideig, nem tudta végezni feladatait, csődbe ment a cége.
A bíró kérésre pontosította: brókerként közvetít a szállítmányozók és a repülőterek között, rajta keresztül tárgyalnak. Ő maga iratokon át dolgozik. Neki nem kell tudnia, mit tartalmaznak a szállítmányok, és esetenként a végcéljukat sem.
A tárgyalás májusban folytatódik, amikor a lengyel férfi további kérdésekre válaszol majd.
A Magyar Nemzet cikke szerint a nemzetközi cigarettacsempész ügyben az Európai Unió területéről kitiltott Baloga klán is érintett. A lap úgy tudja, Viktor Balogának sikerült bejuttatnia a kárpátaljai vámszolgálat élére a földijét és egykori beosztottját, M. Tovtot, amivel egy időre biztosította magának az ellenőrzést az ott folyó csempészet felett. Felsőbb kapcsolata Igor Kolomojszkij, Dnyitropetrovszk volt kormányzója. Kolomojszkijt és érdekeltségeit már 2021-ben szankciókkal sújtotta az USA korrupciós ügyek miatt.
Korábban az ügyről itt írtunk:
Ezek a cikkek is érdekelhetik: