Tárgyalás

2024.11.13. 13:00

El akarta kerülni a felelősségre vonást a hajdú-bihari fiatal, meglett a méltó büntetése

Előkészítő ülést tartott a Debreceni Törvényszék két vádlott ügyében. Az ügyészség vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmény miatt emelt vádat.

Az előkészítő ülésen az elsőrendű vádlott a szabályszerű idézés ellenére nem jelent meg és nem mentette ki magát, míg a másodrendű vádlott a váddal egyezően beismerő vallomást tett és tárgyaláshoz való jogáról lemondott. A törvényszék a 21 éves férfit folytatólagosan elkövetett befolyás vásárlása bűntettében mondta ki bűnösnek, ezért őt 180 óra közérdekű munka büntetésre ítélte. Az ítélet szerint a két vádlott 2023 szeptemberében véletlenül találkozott egymással egy Hajdú-Bihar vármegyei város egyik játszóterén, amely során beszélgetésbe elegyedtek. A másodrendű vádlott ekkor elmondta az elsőrendű vádlottnak, hogy ellene a helyi rendőrkapitányságon gyermekpornográfia bűntette miatt eljárás van folyamatban. Az elsőrendű vádlott ezen információ birtokában és tudva azt, hogy a másodrendű vádlott dolgozik és van pénze, arra az elhatározásra jutott, hogy kihasználja ismerőse hiszékenységét és megtévesztő módon segítséget ajánlj fel számára, amiért majd pénzt kér – olvasható a Debreceni Törvényszék közleményében a befolyással üzérkedés ügyében.

Döntés született a befolyással üzérkedés ügyében
Döntés született a befolyással üzérkedés ügyében
Forrás: Illusztráció / Napló-archív

A vád szerint az elsőrendű vádlott a beszélgetés egy pontján közölte is ismerősével, hogy börtönbe fog kerülni, de ő el tudja intézni, hogy ne kelljen bevonulnia. A másodrendű vádlott attól való félelmében, hogy az ellene folyamatban lévő büntetőeljárás során a későbbiekben szabadságvesztés büntetésre fogják ítélni, elfogadta az elsőrendű vádlott ajánlatát, a segítségéért cserébe pár ezer forintot adott át a részére előlegként. Pár nap múlva az elsőrendű vádlott arról tájékoztatta ismerősét, hogy folyamatban van az ügyintézés, amelyhez további pénzre lenne szüksége. A két férfi még aznap találkozott és megtörtént a pénz átadása, amit pár nap múlva újabb pénzátadás követett ügyintézés céljából. Annak érdekében, hogy a másodrendű vádlott megtévesztése megmaradjon és megnyugodjon, arról tájékoztatta őt az elsőrendű vádlott, hogy az átvett pénzösszegek igazolására egy hivatalos iratot fog részére átadni, amit ki kell tölteni. Az iratot ki is töltette a másodrendű vádlottal, amelyen feltüntették azt is, hogy eddig hány forintot adott át az ügyintézésért cserébe.

Befolyással üzérkedés: üzenetváltás buktatta le őket

Az elsőrendű vádlott ezen irat felső részére – annak érdekében, hogy a másodrendű vádlottat tévedésben tartsa – azt írta, hogy folyamatban van annak az ügyintézése, hogy a másodrendű vádlott az ellene indult büntetőeljárás során mentesüljön a felelősségre vonás alól. Az iraton ezen felül a vádlott feltüntette egy rendőrtiszt nevét, mint akinek a részére átadásra kerül az összeg. A rendőrrel az elsőrendű vádlott azonban semmilyen formában nem vette fel a kapcsolatot, őt onnan ismerte, hogy korábban ellene folyamatban volt több büntetőeljárás és a nyomozó volt az ügyek rendőrségi előadója. A bűncselekményre végül úgy derült fény, hogy a másodrendű vádlott édesanyja 2023 októberében belenézett gyermeke mobiltelefonjába és az üzenetváltások között megtalálta az elsőrendű vádlottal folytatott beszélgetéseket. A nő számonkérte fiát az esettel kapcsolatban, majd ezt követően bejelentést tettek a rendőrségen, ahol az ügy miatt eljárás indult.

Az ítéletet a másodrendű vádlott és védője tudomásul vették, míg az ügyészség három munkanap gondolkodási időt tartott fenn a jogorvoslati nyilatkozat bejelentésére, melyet követően a döntést szintén tudomásul vették, így az a másodrendű vádlott vonatkozásában jogerős.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában