A lövedékmag a szekrénybe csapódott

2021.12.01. 13:43

Véletlenül sült el a bűnügyi technikus kezében a szolgálati fegyver

Vallomásában elmondta, hogy az esetet megelőzően egy kábítószerültetvény helyszínén dolgozott, és a kannabisz növények megzavarhatták a tudatát.

Fotó: Illusztráció/Shutterstock

A Debreceni Törvényszék Katonai Tanácsa december 1-jén 520 ezer forint pénzbüntetésre ítélte azt a férfit, aki szolgálati lőfegyverével vétlen lövést adott le a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőrfőkapitányság egyik rendőrkapitányságának irodájában. Emellett két évre eltiltották a lőfegyver használatával járó foglalkozástól. Az ügyészség még októberben emelt vádat a férfival szemben foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt.

A bíróság által megállapított tényállás szerint a zászlós 2020. szeptember 16-án bűnügyi technikusi szolgálatot látott el a rendőrkapitányságon. A férfi 12 óra után bement az egyik irodába kávézni. Itt beszélgetésbe elegyedett az egyik kolléganőjével, akinek az érdeklődésére elővette a szolgálati maroklőfegyverét azért, hogy azt megmutassa neki. A zászlós az erre a célra kijelölt töltő-ürítő helyiség helyett az irodában – ahol jelen volt egy másik kolléganő is – a lőfegyverből kivette a tárat, ellenőrizte annak töltetlenségét, majd a fegyvert átadta a kolléganőjének. A maroklőfegyver szánját a nő a vádlott kérésére hátrahúzta, s mivel a fegyver nem volt kibiztosítva, így az elsütőbillentyűt nem tudta működtetni – közölte a törvényszék. A nő ezt követően a maroklőfegyvert úgynevezett feszített állapotban visszaadta a zászlósnak, aki abba a töltött tárat azonnal visszahelyezte, majd azt a hordtokba eltette. A férfi ezután tovább folytatta a beszélgetést a kolléganőjével, közben azonban eszébe jutott, hogy a szolgálati lőfegyverét nem fesztelenítette, ugyanakkor azt elfelejtette, hogy a tárat már visszahelyezte a fegyverbe. A vádlott ekkor a tokból ismét elővette a fegyvert, a szánt hátra húzva azt csőre töltötte, és az elsütőbillentyűt működésbe hozta.

A férfi így 154 centiméter magasságban, vízszintesen, az irodában tartózkodó másik kolléganő melletti szekrényre célozva lövést adott le.

Az íróasztalnál ülő nő mellett a 9 milliméteres lövedékmag körülbelül 150 centiméterre haladt el, átszakította a mellette lévő szekrény oldalára akasztott dzsekijét és a mellényét. A lövedékmag a szekrénybe csapódott, majd annak hátfalán és nyitott ajtaján is gurulatot kapott, végül energiáját elveszítette, és a padlón megállt. A szekrény oldalfalát átszakító lövedékmag magában hordozta annak a lehetőségét, hogy gurulat esetén röppályája a helyiségben tartózkodó személyek testét keresztezze. A zászlós a töltő-ürítő helyiség használatát továbbra is mellőzte, lőfegyveréből a tárat kivette, majd a csőben található lőszert a szán elhúzásával kivette a fegyverből.

A férfi védekezését nem fogadták el

A büntetővégzés kézhezvételét követően a törvényes határidőn belül az ügyészség és a vádlott is tárgyalás tartása iránti kérelmet nyújtott be. A büntetővégzés így akkor nem emelkedett jogerőre, a bíróság az ügyben kitűzte az előkészítő ülés időpontját. A vádlott akkor nem tett beismerő nyilatkozatot, a tárgyaláshoz való jogáról nem mondott le. Vallomásában előadta, hogy a cselekményét megelőzően egy kábítószerültetvény helyszínén dolgozott, amit a rendőrség felszámolt, ezt követően ment be a rendőrkapitányságra. A férfi álláspontja szerint a helyszínen hiába volt védőöltözetben, a kannabisz növények a tudatát megzavarhatták, a tényállást egyébiránt nem vitatta.

A bizonyítási eljárás során a vádlott védekezése nem nyert megállapítást, kábítószerrel kapcsolatos szemlén, kutatáson az általa említett napon nem vett részt, ott körülbelül 10-15 percet tölthetett el. Más, a helyszínen dolgozó rendőrök ilyen problémát nem jeleztek, maga a vádlott sem jelentette, elmondása szerint viszont tisztában volt azzal is, hogy jelenési kötelezettsége lett volna. A katonai bíró a vádlottat bűnösnek mondta ki foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségében. A bíró indokolásában elmondta, hogy súlyosító körülményként értékelte a gondatlanság magasabb fokát, továbbá azt, hogy a vádlott cselekményével több személy életét, testi épségét veszélyeztette és három alkalommal már volt fenyítve. A vádlott védekezését a bíróság nem fogadta el, azt semmilyen körülmény nem támasztotta alá.

A Debreceni Törvényszék Katonai Tanácsának ítélete nem jogerős, az ügyész súlyosítás, míg a vádlott enyhítés miatt fellebbezett.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában