Mik vannak!

2025.05.21. 17:46

Gátlástalan szomszédok költöztek a debreceni család mellé, lesből támadnak az áldozataikra – fotókkal, videóval!

Izgatottan, de kissé félve közelítettük meg az állatokat. Két vörös vércse költözött be egy debreceni paneltömb egyik erkélyére, ahol sikeresen lencsevégre kaptuk az egyik madarat.

Gátlástalan szomszédok költöztek a debreceni család mellé, lesből támadnak az áldozataikra – fotókkal, videóval!

Ragadozók leptek el egy debreceni paneltömböt, a helyszínen járt a Haon

Forrás: Czinege Melinda

A napokban kaptunk arról információt, hogy két vörös vércse költözött be egy debreceni paneltömb egyik erkélyére. Felkerestük a lakástulajdonost, lebeszéltünk vele egy időpontot, és kedden délután testközelből megnézhettük a vörös vércsék idei lakhelyét. Türelmesen vártunk a párra, Etelkára és Karcsira – a lakástulajdonos nevezte el így a madárpárt –, akiknek „fészkében” 5 tojás lapul.

A vörös vércse tojásai egy debreceni erkélyen
A vörös vércse tojásai egy debreceni erkélyen
Forrás:  Czinege Melinda

Vörös vércse Debrecenben

A várokozás közben a lakástulajdonostól, Csehi-Bíró Tündétől megtudtunk, a vörös vércsék már néhány hete bearanyozzák a család életét. 

Körülbelül 1 hónapja vettük észre, hogy az erkélyen lévő virágládát választotta lakhelyéül két vörös vércse, akiknek már nevet is adtunk: Etelka és Karcsika. Ha jól számolom, akkor 2 hete ülhet a tojásokon Etelka, akiről már az első napokban kiderült, ő az asszony a »háznál«. Egyik reggel azt tapasztaltuk, az egyik vércse az erkély egyik oldalán ül és gubbaszt, míg a másik sarokból hangos »ordibálás« töri meg a reggeli idillit. Nos, itt azonnal tudtuk, melyik a nőstény, illetve a hím vércse

 – fogalmazott Tünde, akit egyáltalán nem zavarnak a madarak. Sőt, mindent megtesznek annak érdekében, ne zavarják őket.

Hosszú percek, sőt, már 1 óra is eltelt, amikor megérkezett Etelka, mivel az erkélyen zavartuk őt, így az ablakon át néztük, mikor tér vissza újra a tojásokhoz. 

Fotóriporterünknek nem volt egyszerű dolga, ugyanis Etelka amint megrezdült a függöny, azonnal lelécelt. Azonban kollégánk addig várt mozdulatlanul, míg végül lencsevégre kapta a hangos asszonyságát. Sőt, egy kihelyezett telefonnak köszönhetően videót is tudtunk készíteni a vörös vércséről.

Az apuka, Karcsika nem óhajtozott hazajönni, amíg mi a debreceni lakásban vendégeskedtünk, mint kiderült, ő napközben élelmet keres. Többnyire őt csak reggelente látják a lakók.

Hasznos információ a vörös vércsékről

Néhány hasznos információ olvasható a vörös vércsékről a Future of Debrecen oldalon. Mint írják, hazánk egyik legismertebb ragadozómadara, amelyik még Budapest belvárosában is költ. Igazi pusztai madár, de otthonosan mozog városaink épületfalai között is, ha talál egy nyíltabb területet. Mivel fészket nem épít, rászorul más fajokra, köztük a jószándékú emberekre is. Mesterséges fészekalapokkal, speciális, vércse-költőládával lehet segíteni megtelepedését környezetünkben. 

Az egerek, pockok réme. Nappal kiválóan helyettesíti az éjszaka aktív baglyokat. Agrárkörnyezetben, hagyásfás legelőkön, szántók mentén magasabb fákra, városokban tornyokra, magas épületekre célszerű neki költőládát kihelyezni. Épületeink párkányrészét, kisebb kitüremkedéseit is örömmel használja. Debrecen több pontján is találkozhatunk velük: ilyenek a vasút és az erőmű környéke, de a kertségek is. Képes gyors szárnycsapkodásokkal »megállni« a levegőben, és közben a rá oly jellemző »ki-ki-ki-ki-ki« hangot hallatja. A hazai állomány jelentős része télen elvonul, a telet tőlünk délre tölti, de az északi madarak, valamint az idősebb példányok nálunk telelnek át. A zárt erdőt kerüli. Hazánkban bármerre járva láthatjuk a vonalas létesítmények (vasút, közút, kerékpárút) mentéről is. Mivel fészket nem épít, előszeretettel foglalja el a vetési varjú fészkeit, de nem veti meg a szarkafészket sem. Laza kolóniákat alkot. Fészekalja 3-8 tojásból áll

 – írja a futureofdebrecen.hu.

 

Továbbá írják, a fiókák 28-30 nap alatt kelnek ki, és még egy hónapot a fészekben töltenek. Ez idő alatt a szülők napi több tucat rágcsálót hordanak – eleinte megnyúzva – utódaiknak. Örülhet, aki közelében vércse fészkel. Garantáltan nem fog majd az egércsapda egeret. Főleg rágcsálókkal, elsősorban mezei pockokkal, házi egérrel, de nyáron sáskával és szöcskével is táplálkozik. Időnként gyíkokat és madarakat is fog, de ezek száma elenyésző. Nem kell aggódnia a cinkeszeretőknek sem. Míg egy cinkepár akár 12 fiókát is nevelhet évente, addig a vércse maximum 8-at, de inkább 3-4-et. Hazai fészkelő állománya a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület adatai szerint 6200-7400 párra tehető.

A vörös vércse védett madárfajunk, eszmei értéke 50 ezer forint, így ha valakit zavar, hogy az ablaka alatt fészkel, akkor se tegyen semmit, hiszen életének bárminemű zavarása törvénybe ütköző cselekedet. Ha nagyon nem szeretné valaki, hogy vércsék fészkeljenek nála, inkább akadályozza meg a fészkelési lehetőséget, mint később elpusztítsa a tojásokat vagy a fiókákat.

A közelmúltban arról is írtunk, a tavaszi időszakban különösen gyakran költöznek galambok a panelekbe is. A cikkben Váradi Zoltán, a Természettár vezetője összegzi, hogyan védjük meg erkélyünket a galamboktól. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában