2025.03.17. 18:29
Undorító, büdös, és sokak otthonába bejut – mit tehetünk ellene?
Tavasszal újra felbukkannak a kertekben. A poloska távoltartásához érdemes több szempontot is szem előtt tartani.
Idén is egyre több a poloska, hamarosan újra sokaknak okozhat majd fejtörést az ellenszenves rovarok elleni védekezés. Váradi Zoltán, a Természettár vezetője korábban számos praktikát megosztott már velünk, ezeket vettük most újra górcső alá. A debreceni szakember akkor elárulta, sokaknak okoznak fejtörést a büdösbogarak. Bár hazánkban régóta ismert rovar, az utóbbi időszakban vált csak közutálat tárgyává, hiszen amellett, hogy büdösek, rengeteg kárt okoznak a mezőgazdaságban is, hiszen a poloskák növényevők, amelyek szúr-szívó szájszervükkel szívogatják ki a nedvességet a gyümölcsökből és a zöldségekből úgy, hogy utána azok emberi fogyasztásra már nem alkalmasak.

Forrás: Illusztráció / MW-archív
Könnyen bejuthatnak a lakásba
Megtalálják a réseket a falban, a nyílászárók hézagait, de sokszor előfordul, hogy a kiteregetett ruhákkal kerülnek be a lakásba. A védekezés persze fontos, a nyílászárókon szúnyoghálóval, a kertben pedig különböző növényekkel is a gátat szabhatunk a büdösbogarak inváziójának.
Ki lehet azért próbálni, sőt, még lehet bele tenni egy pár csepp illóolajat, hogy kellemes legyen az illata, de legyünk azzal tisztában, hogy ha működik, sem lesz tartós a hatása, maximum pár nappal számolhatunk
– idézte fel korábban a Haon kérdésére Váradi Zoltán.

Forrás: Illusztráció / MW-archív
Vannak módszerek, hogy megelőzzük a bajt
A fórumokon, kertészeti oldalakon a poloskák távoltartásához jellemzően azt tanácsolják, hogy lehetőleg kerüljük a vegyszerek használatát. Úgy tartják, kifejezetten hatékony és környezetbarát módszer a poloska ellen egyes növények telepítése. Például az olyan illatos növények, mint a fokhagyma, a macskamenta, a levendula, a krizantém, vagy a bársonyvirág, azaz a büdöske, persze száz százalékos védelmet azért ezek sem nyújtanak. Nem mellesleg a természet is felveszi velük a „harcot”, vannak olyan állatok, amelyeknek az étrendjébe még passzolnak is ezek a kicsit sem közkedvelt lények. Míg egyes madarak főleg a poloskák lárváit, addig a denevérek a már kifejlett poloskákat is elfogyasztják. Váradi Zoltán szerint tehát érdemes madárbaráttá és denevérbaráttá tenni a kertünket, amiben sokat segíthetnek a barkácsboltokban is kapható, előre kialakított fészkek és odúk.
Ajánljuk még: