2024.08.11. 17:24
Debreceni szaunamesterek lettek a legjobbak
A debreceni szaunamesterek bizonyultak a legjobbnak a XI. Magyar Országos Szaunamester Bajnokság Balmazújvároson nemrégiben megrendezett országos döntőjében.
A női kategóriában Pető Zsanett, míg a férfiak versenyében Békési Erik foglalhatta el egy évre a magyar szaunamesterek jelképes trónusát – tudatta a Cívishír. Mielőtt azonban a két fiatal szaunamestert megismernénk, érdemes néhány dolgot megtudni a versenyről, hiszen a sokféle szaunamester-verseny között ez a legkülönlegesebb, a legkomplexebb tudást igénylő. Nos, az emberek pihenni, felüdülni, energiát meríteni járnak a szaunába. Az emberi találékonyság és a technika adta lehetőségek azonban semmihez sem hasonlítható élménnyé tudják tenni a forró kabinban eltöltött 12-15 perceket. Ezek a lehetőségek hívták életre a szaunaszínházat, amelyben a szaunamester előadása tartalmához, témájához illeszkedő illatokkal, fényekkel, zenékkel, és persze hőemelő és legyezési technikájával az élmények egész tárházát adja a forróságban ülve izzadó közönségének. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy itt találkozik a művészetet megteremtő találékonyság, a szaunamester sokoldalú felkészültsége, és a fizikai állóképessége. Merthogy szusszal, karral és derékkal is bírni kell a közel negyedóráig tartó egy-, esetleg kétszemélyes előadást.
A verseny tartalma mellett különleges a lebonyolítási rendszere is. Négy fordulóban, négy helyszínen, négy különböző témában van lehetőségük a benevezett szaunamestereknek bemutatni tudásukat. Kettőn mindenképpen részt kell venniük, hiszen a legjobb két eredmény alapján a legtöbb pontot elérő hat férfi és hat női versenyző jut be a kétnapos országos döntőbe. Itt az első napon ugyancsak egy megadott téma alapján díszlettel, fényekkel, illatokkal, zenével és legyezéstechnikával tökélyre vitt „színdarabot” mutatnak be, míg a második napon a szaunabajnokság korábbi fordulójában előadott produkció egyikét. A verseny komplexitását mutatja, hogy a szakértő zsűri közel 30 féle szempontot figyelembe véve pontozza a produkciót.
Az óvónő a szaunában is óvónő
Pető Zsanett az első napi kötelező témára felépített előadását követően a harmadik helyen várta a másnapi folytatást. Akkor azonban az egyik korábbi programjával olyat alakított, hogy összesítésben tetemes pontelőnyre szert téve maga mögé utasította a döntő többi résztvevőjét. – Ráckeve, Pápa, Sárvár és Körmend volt a négy helyszín, én háromra mentem el. Volt, ahol első, volt, ahol második helyezést értem el, az összesített pontok alapján jutottam a döntőbe – kezdte az előzményekkel, majd a balmazújvárosi százfős szaunában történtekre tért rá. – Az országos döntő kötelező témája a szenvedély volt. Ezt én az életemből merítettem, az életem fordulópontjait válogattam össze. Hat évig vízilabdáztam, a sportot mint szenvedélyt jelenítettem meg. Másodikként a hivatásomat és főállásomat, az óvodapedagógusi tevékenységemet építettem be, végül pedig a szaunamesterit, a szaunázást mint szenvedélyt. A dekorációkat is ennek megfelelően alakítottam ki. Az előadáshoz lehetett segítőnek hívni egy személyt, én az egyik szaunamester barátomat kértem meg, hogy legyen ő az én óvodásom. E három állomáson keresztül meséltem el, hogy mennyit kell küzdeni az életben, és hogy az életet szenvedéllyel és kitartással lehet csak élni. A programjaimra mindig úgy készülök, hogy annak legyen mondandója, tanulsága - mondta, majd így folytatta: – A második napon egy korábbi versenyen a legtöbb pontot elért versenyszámomat adtam elő. Nagyon szeretem a művészetet, szeretem Salvador Dali munkásságát. A ráckevei fordulóra dolgoztam fel, ott a szerelem volt a téma. A mondanivaló pedig az volt, hogy légy szerelmese a művészetnek. Salvador Dali olvadó óráját a legyezőmre festett óriási órával és füsttel jelenítettem meg. A programom második részében a kedvenc múzsájának szerepébe bújtam, amikor salsa ruhában tettem a dolgom a szaunában. A program végére, a harmadik jelentbe pedig egy kis csavart vittem: színház az egész világ, és Hollywood azt is megoldotta, hogy Salvador Daliról ne csak a művészet jusson eszünkbe, hanem a nagy pénzrablás is.
– A lényeg, hogy nagy buli lett a végére – beszélt élményeiről Pető Zsanett a Cívishírnek, aki mindössze két és fél év kezdte a szaunamesterkedést, és ehhez képest hamar felért a szakmája csúcsára. És ennek mi a titka? Itt kiemelte a szaunavendégeit, a szaunaközönségét, akik közül többen versenyeire is elkísérték, biztatták és pozitív energiákat adtak neki. Hobbinak indult a szaunamesterkedés, de mára egyfajta szerelemmé vált, az önkifejezésnek egy kiváló módja, miközben nagyszerű emberekkel ismerkedik meg, remek csapathoz tartozik, és ami a legfontosabb számára: komplex módon tud adni az embereknek. Tervei között a szaunamesterség, és az ehhez tartozó tevékenységek további tanulása szerepel, és ezzel együtt az, hogy még nagyon sokáig tevékenykedhessen ebben a számára csodálatos szakmában.
Szaunamester: Kreativitás és önkifejezés
Békési Erik nagy pontkülönbséggel, az országos döntő kötelező témája alapján előadott programjában is és a korábbi versenyek egyik programját ismételten bemutatva is a legmagasabb pontszámot kapta a zsűritől. Az ő versenyzésének pikantériája az, hogy egyetemista diákmunkásként kezdett dolgozni a debreceni fürdőben, és úgy lépett a szaunamesterré válás útjára, hogy élete korábbi szakaszában csupán néhányszor szaunázott. Kipróbálta, megtetszett neki a szaunamesterkedés. Mint mondja, abban megélheti gondolatait, teret adhat kreativitásának, ugyanakkor felelősséggel is jár. Főleg azt követően, hogy az ország legjobb szaunamestere címet nyerte el, így a vendégek lehető legjobb színvonalú kiszolgálása, valamint az önmagával szemben támasztott igényesség miatt magas minőségű szaunaprogramokat tarthat csak, ehhez pedig a folyamatos tanulással fejlődni kell.
– Az idei versenysorozat első állomása nekem a bajnokság második helyszíne, Pápa volt, ahol a történelem témakörben Semmelweis Ignác felfedezéséről, a gyermekágyi láz megelőzésének lehetőségéről szólt a programom – beszél a szerepléseiről Békési Erik. – Ott voltam a következő, a Sárváron rendezett versenyen is, és a paródia témakörben magát a szaunázást karikíroztam ki egy olyan villanyszerelő szerepébe bújva, aki először ült be a forró kabinba. Persze a kályha elromlik, azt neki kellett megjavítani, miközben folyamatosan küzd a munkához való hozzáállás tipikus nehézségeivel, például azzal, hogy legyen túl rajta mihamarabb. Ezt a két fordulót megnyertem, és bár a két első helyezésemmel már biztos résztvevője voltam az országos döntőnek, a Körmenden megrendezett negyedik fordulón is versenybe szálltam. A szaunában a fiatalok körében napjaink egyik menő foglalkozását, az influenszerkedést játszottam el; az elindulást, valamint azt, hogy a rajongók és a támogatók elvárásai szerint mi mindent meg kell tenni a sikerért, majd, amikor az már megvan, hogyan lehet abbahagyni. Balmazújvároson a szenvedély volt a kötelező téma, amit én a Charlie és a csokigyár című film cselekménye alapján mutattam be. Ennek lényege, hogy a csoki már önmagában egy szenvedély, viszont az elkészítéséhez lélek, szív és szintén szenvedély kell. A szabadon választott programom pedig a Semmelweis Ignác felfedezése volt. Az első helyezésem mindenképpen egy mérföldkő az életemben, hiszen ha az emberek meglátják a nevem, beülnek a programomra, akkor különlegességre számítanak; és én ezt igyekszem nyújtani nekik.