az informatikus válaszol

2021.01.10. 12:14

Óvjuk meg a közösségi oldalainkat!

A jelszavunkat soha, senkinek ne adjuk meg, mivel a közösségi oldalunk a magánszféránk!

Óvjuk meg a közösségi oldalainkat!

Fotó: illusztráció / Shutterstock

Konkrétan nem lehet meghatározni, hogy mi az a legnagyobb veszély, ami az interneten keresztül leselkedik az emberekre. Mindenki számára más-más dolog lépi át a sértő fogalom határvonalát. – A legfőbb veszélyforrások listájának vezető részébe tartozik az adathalászat, valamint az online módon történő bankkártyás fizetés. A hamis információk, és hírek sem ártalmatlanok az életünket tekintve. Ezért ügyelnünk kell arra, hogy kerüljünk minden olyan weboldalt, amely nem megbízható forrásokból táplálkozik, hiszen mi ebből tájékozódunk – mondta Malarovits Barnabás informatikus. – A dobogós veszélyek közül természetesen nem hagyható ki az online zaklatás sem, ami napjainkban egyre nagyobbra növi ki magát. A világ felgyorsult, és minden kommunikáció javarészt az online térben zajlik. A rohamos digitalizáció miatt ajánlott a közösségi oldalainkon elkerülni a számunkra ismeretlen felhasználókat. Egy online ismerkedés pillanatok alatt átválthat netes zaklatásba – tette hozzá.

A mindennapi életünk része, mondhatni elengedhetetlen kelléke a Facebook-alkalmazás. – Amennyiben bármilyen közösségi oldalra beregisztrálunk, érdemes megadni egy második e-mail-címet vagy telefonszámot – vélekedett az informatikus. – Ha valaki bejut a Facebook-fiókunkba, gyakorlatilag minden adatunkat el tudja lopni. Ebben az alkalmazásban van egy lehetőség, amely lehetővé teszi, hogy visszamenőleg leexportáljunk minden történést egy dokumentumba. Ez magába foglalja az eddigi üzeneteket, bejegyzéseket, tartózkodási helyeket és a képmegosztásokat is. Az ember azt gondolja, nem lehet probléma, ha rendszeresen törli az üzenetváltásait. Azonban a már kukába helyezett beszélgetéseket is le lehet tölteni egy bizonyos időintervallumig – ismertette.

Adathalászat

– Egy ismeretlen anélkül, hogy tudná a jelszavunkat, nehezebben tud csak bejutni a fiókunkba. Ha megnyitunk egy kéretlen e-mailt, ami adathalászati szándékkal érkezik, közben pedig a böngészőnkben el van mentve a jelszavunk, könnyedén ki tudják importálni. Amennyiben azonos jelszót használunk több oldalon, melyből egyet feltörnek, szintén szabad az út a fiókunkba – mondta.

Fotó: illusztráció / Shutterstock

– A süti, más néven a cookie, egy rövid, szöveges fájlformátum, ami a webes böngészőben „árulja” magát. A látogatással kapcsolatos információkat menti el, emellett az adott weboldal üzemeltetését segíti. Továbbá a felhasználónak is könnyebbséget nyújt, egy esetleges későbbi látogatás alkalmával. Ezeknek köszönhetően a korábban megadott adatokat nem kell újból leírni, hiszen elmenti a rendszer. Aki az adott weboldalt üzemelteti, számára ez segítség az optimalizálásban – fogalmazott a szakember.

Vámosi Kira

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában