Nyelvújítás

2025.04.05. 12:30

Ezt nem láttuk jönni: itt vannak a leggyűlöltebb kifejezések, köszcsi, tesó, ha rászánod az énidőd

Visszaadta az emberiségbe vetett hitünket a sok bölcs válasz. A legidegesítőbb szavakról kérdeztük olvasóinkat, íme az eredmény.

Nem közvélemény-kutatásnak szántuk, egyszerű érdeklődés volt, amikor olvasóinkat arról kérdeztük a napokban a Hajdú Online Facebook-oldalán, melyik szavaktól rázza ki őket leginkább a hideg. Az eredmény azonban megérdemel egy rövid értekezést, a válaszokból ugyanis gyönyörűen kirajzolódik egy társadalmi kórkép. A legidegesítőbb szavak közt főleg elcsépelt kifejezések, divatos szlengek, betolakodó jövevényszavak szerepelnek.

legidegesítőbb szavak, debrecen, mindnt is
Főleg a fiatalok körében terjednek a legidegesítőbb szavak
Forrás:  Illusztráció: MW-archív 

A gyűlöltségi listán előkelő helyen szerepel a „mindent is” kifejezés. Ezzel szerkesztőségünk több tagja is azonosulni tudott, a nagyjából hat éve életre keltett szópár ugyanis olyannyira beépült a közbeszédbe, hogy úgy tűnik, sokan már élő szóban is automatikusan hozzáteszik az is szócskát a minden után. Miképp egy olvasónk fogalmaz:

Ennél irritálóbb dologgal nem futottam össze az elmúlt 30 évben.

Tökéletes megfogalmazás, bele sem lehetne kötni. Bár már hasonlóan rongyosra használták az „engedd elt”, amely szintén szerepel a listában. De a közhelyes kifejezések közé sorolnánk a válaszadókkal egyetértve a „szekunder szégyenérzetet”, a „nem láttam jönni” és a „nem érkeztem” párosításokat is. Valószínűleg az „énidő” is azért került a kommentek közé, mert ontják magukból a divatos megfogalmazást az önjelölt életvezetési tanácsadók és mindenkit megölelgető mesterek és a megvilágosodást értékesítő bloggerek. Ezzel párhuzamosan az „érzékenyítés” szótól is bizsereg egyesek tenyere, amivel szintén azonosulni tudunk. Álljon hát itt tanulságként a régi humoros mondás: érdemes a közhelyeket kerülni, mint a pestist.

Trend és szleng

Kiveri még a biztosítékot a tesó, a bátyja, és a csajé is, de talán még elkeserítőbb a magyar nyelvben az egyiknek az angol változata, a „bro” is. Talán nem maguk a szavak, hanem az, hogy többnyire túlcsordulástól biztosított értelmi szinttel rendelkező polgárok szava járása, vagy, ha úgy tetszik, a csibésznyelv részei. Ilyenformán a „dikk” is ide tartozik, ami egy közismert tévés celebtől szivárgott át a közbeszédbe. Talán mémmé válásának kezdetén még vicces volt a „szia uram” is, amely a józsefvárosi utcai parfümárusokat és a pakisztáni taxisokat idézte. Azóta viszont nemcsak italmárka lett belőle, de a mémgyár és a minden eredetiséget nélkülöző cikkek silánnyá hígították.

Láthatóan a cukiskodástól is feláll az emberek hátán a szőr: a köszcsi, a puszcsi, a bocsika és a bemcsi a gyűlölt szavak közt szerepel. Sokak számára bicskanyitogatók még a lustaságra, finomabban fogalmazva az energiatakarékosságra utaló szavak. Így a „nem tudom” helyett a „nem tom”, a „sztem”, a „vok”, a „valszeg”. Ezek eredetileg sem túl hosszú szavak, a rövidített leírásukkal mégis rengeteg hasznos időt tud megspórolni a használója, amit bizonyára olvasásra tud fordítani.

Angol is akad a legidegesítőbb szavak között

Sokan egyértelműen rosszallják az idegen szavak kéretlen beépülését. A desztináció, a meeting, a team, a teamwork, amelyről könnyen egy olyan agilis, lehengerlő stílussal behálózó, üzletembernek öltözött szerencsevadász jut az embernek az eszébe, aki az angol szavakkal együtt az amerikai modellt igyekszik átültetni a sikeres vállalkozásba. Azzal, hogy az internet a mindennapok része, számos példát lehetne felhozni a külföldi szavak indokolatlan átvételére, de most csak a kérdésben feltett válaszokra szorítkozunk, így a „random” szó kerül pellengére.

Számos olyan szó is szerepel a válaszok között, amit sokkal inkább a jelentése tette utálat tárgyává, mint a hangzása vagy az alakja. Így a túlóra, a hideg vagy a hónap vége, amikre valóban nem gondolunk kitörő örömmel. Talán ide sorolható a magyar válogatott is, ami valószínűleg egy focirajongó csalódottságát tükrözi, illetve friss traumára utalhat az óraátállítás szó is. Többször is megjelenik a válaszok között az „elfogyott a sör”, ami valóban gyakran előforduló, égető problémára hívja fel a figyelmet. 

Korábban már összegyűjtöttük a legszebb szavakat is olvasóink válaszaiból. A legkedveltebb a mai napig megdobogtatja a szívünket.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában