2024.08.15. 20:00
„Flexszel ment neki a biciklilakatnak egy zárt pincében” – több biciklit lopnak nyáron?
Gyanakodjunk, ha túl olcsón szeretnének nekünk eladni egy kerékpárt? Biciklilopásért akár börtönbüntetés is járhat.
Érdemes forgalmas helyen leállítanunk a kerékpárt a lopás megelőzésére
Forrás: Illusztráció: MW-archív
Talán nem új hír senki számára, hogy nyáron országszerte megnövekedik a biciklilopások száma, azonban mégis elszomorító azt tapasztalni, hogy szinte mindennapossá vált a kerékpárlopás Debrecenben. Legalábbis az alapján erre következtethetünk, amit a Debrecenben Hallottam nevű Facebook-csoportban látunk, ugyanis naponta olvashatunk arról, hogy valakinek eltulajdonították a kétkerekűjét. A hozzászólásokat nézve sem nyugodhatunk meg, mert ott pedig többen leírják, ez nem csak Debrecenben tapasztalható nyáron, a vármegye többi városában is küzdenek ezzel a problémával a helyiek. „Pénzjutalmat ajánlok a megtalálónak vagy nyomravezetőnek. Ellopták a szeretett kerékpáromat” – írta egy férfi a csoportba, aki a Haon érdeklődésére megosztotta, egy zárt pincéből lopták el a kerékpárját, a lakatot pedig flexszel vágták le. A kerékpár körülbelül 130 ezer forintot ér.
Milyen büntetés jár a biciklilopásért?
A biciklilopásokkal kapcsolatban megkerestük a hajdú-bihari rendőr-főkapitányság sajtóosztályát, akik érdeklődésünkre közölték, a nyári időszakban több jelzés érkezik kerékpárlopásokról, hiszen leginkább ebben az időszakban használják a bicikliket, ezzel arányosan több bejelentést kap a rendőrség a téli időszakhoz képest. Ennek ellenére általánosságban elmondható, hogy szignifikáns növekedés nem mutatható ki.
Rákérdeztünk a rendőrségtől arra is, milyen értékű kerékpárokat lopnak el nagyobb számban, de azt a választ kaptunk, ilyen jellegű kimutatással nem rendelkeznek.
Gyakorlati tapasztalat alapján azonban elmondható, hogy a kerékpárokat általában nem az értékük miatt lopják el, sokkal inkább amiatt, hogy le vannak-e zárva vagy sem, illetve hogy hol helyezték el azokat. Példaként: este, egy eldugott helyen leállított, lezáratlan bicikli ellopására nagyobb az esély, mint nappal, egy frekventált helyen lévő, erős, U-alakú lakattal lezárt kerékpár eltulajdonítására
– állt a válaszban.
Továbbá felhívták a figyelmet, fontos, hogy a kétkerekűvel közlekedők mindig lakatolják le a kerékpárt, még akkor is, ha csak öt percre mennek be a boltba. A bicikli lezárásához erős, vagy komolyabb, U-alakú lakatokat érdemes választani, még ha azok drágábbak is. Amennyiben közterületen állítják le a kerékpárt, érdemes forgalmas, frekventált helyre tenni, ahol sok ember jár. Arra is figyelni kell, hogy mihez rögzítik a biciklit lezáráskor: ne lakatolják le könnyen elmozdítható oszlophoz, táblához vagy kerítéshez!
Megérdeklődtük azt is, egy kerékpártolvaj milyen büntetésre számíthat, amire azt a tájékoztatást kaptuk, minden eset más és más. – Az, hogy milyen eljárás indul kerékpárlopás esetén, sok mindentől függ. Meghatározhatja például az eltulajdonított bicikli értéke, a jogsértés körülményei, az, hogy a kerékpár le volt-e zárva vagy sem, illetve attól is függhet, hogy egyszeri esetről, vagy akár egy sorozatos bűncselekményről van szó. Az eset körülményeitől függően tulajdon elleni szabálysértés, lopás vétség és bűntett miatt is indulhat eljárás. Tulajdon elleni szabálysértés esetén pénzbírság, közérdekű munka, vagy akár elzárás is, lopás vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztés, bűntett esetében ennél több is kiszabható – közölték.
Heti szinten érkeznek bejelentések a rendőrségre
A biciklilopások kapcsán a Feol is érdeklődött a közelmúltban a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányságon, ahol rámutattak, a kerékpárlopások vonatkozásában a legrelevánsabb időszak május-szeptember között van, amikor ilyen esetekről heti szinten érkeznek bejelentések a rendőrségre. A cikkből az is kiderül, érdemes mindenképpen bejelenteni, ha elloptak egy kerékpárt, mégpedig azért, mert így megkönnyítjük a rendőrség munkáját.
A rendőrség tájékoztatása szerint a kerékpárok nagy része egyedi vázszámmal rendelkezik, melyet a sértett az eljárás során a hatóság rendelkezésére bocsát, ami alapján az eljáró hatóság elrendeli az eltulajdonított kerékpár körözését. S ha a rendőrség egy eljárás – például kutatás – során talál egy kerékpárt, akkor a vázszámot a körözési rendszerben ellenőrzi, mely alapján – amennyiben körözés alatt áll a bicikli – visszakereshető a körözést elrendelő szerv, annak ügyszáma és ezek alapján a sértett és annak személyes adatai is. Így az eljáró hatóság minden kétséget kizáróan meg tudja állapítani a kerékpár tulajdonjogát. S abban az esetben, ha a hatóság eljárása során bűncselekmény elkövetésének tárgyát, azaz lopott kerékpárt talál meg, haladéktalanul intézkedik annak lefoglalására, őrzött helyre szállítására és a sértett részére történő mielőbbi kiadására.
Milyen kerékpár lakatot vegyünk?
Ha biciklit vásárolunk, érdemes annak biztonságára is gondolni, de milyen kerékpár lakatot vegyünk? Czibere Gyula, a JóBringa Kerékpárszaküzlet és Szerviz vezetője a Haonnak elmondta, többfajta lakat van, és valójában abszolút egyszerű a döntés, hogy melyiket válasszuk, mert a lakatok a tömegükkel arányos védelmet biztosítanak.
Ha van egy lakat, ami nagyon könnyű (amit egyébként mindenki keres), az egyáltalán nem pozitív, hiszen könnyű lakatból nem lesz biztonságos soha. Kell, hogy legyen a lakatnak súlya! Lakattípusokon belül vannak a sodrony, láncos, illetve a hajtogató (legújabb trend szerinti) lakatok. Ezek nagyon flexibilisen formálhatók egy fatörzshöz, biciklitárolóhoz, vagy egy kordonhoz. Ezek acéllapok, nem lehet őket elvágni, sem eltörni. Jelen pillanatban ezek a legbiztonságosabb lakatok, többször teszteltük már, semmi baja nem lett. 15 ezer forintért már egy biztonságos lakat kapható, sokan drágának tartják, de egy új kerékpár ára ennek a sokszorosa
– fogalmazott. Hozzátette, manapság már nem lát átfestett lopott bicikliket az utcán, szerinte kevesebb kerékpárlopás történik, mint 10-15 évvel ezelőtt. Ettől függetlenül napjainkban is felbukkannak gyanúsan olcsó kerékpár hirdetések, amikből azért sejteni lehet, az eladónak vaj van a füle mögött.
Czibere Gyula rámutatott, vannak már olyan elektromos biciklik, amelyekhez különböző biztonsági alkalmazásokat is társíthatunk. Egy ilyen applikáció tudja, hogy csak akkor indítja be a kerékpár elektromos rendszerét, ha a telefonunk mellette van. Olyan ez, mintha a telefon slusszkulcsként működne, plusz lehet bele kapni olyan kütyüt, aminek segítségével jelez a telefonunk, ha bárki megmozdítja a kerékpárt. Továbbá megmondja koordinátára pontosan, az adott időpontban hol található a bicikli.