2024.11.19. 04:05
Ha erről a külföldi számról hívják, csak a pénzét akarják a csalók, fel ne vegye!
Egy ilyen hívás akár több ezer euróba is kerülhet: mutatjuk, melyik az a külföldi telefonszám, amit ne vegyen fel.
Ha visszahívja a csalókat, sok pénze bánhatja
Fotó: Shutterstock
Akár több ezer euróba is kerülhet, ha valaki felveszi az eredetileg Olaszország és a Vatikán előhívójával (+39) kezdődő hívást.
Az ún. „wangiri” típusú csalás lényege, hogy a hívást a csalók gyorsan megszakítják. Az áldozat telefonján nem fogadott hívásként jelenik meg az ismeretlen külföldi szám.
A bűnözők célja az, hogy a kíváncsi vagy figyelmetlen emberek visszahívják ezeket a számokat, amelynek költségeit az áldozat állja – gyakran extrém mértékben.
Ha visszahívjuk a számot, a csalók általában trükköket alkalmaznak: például kicsengő hangot játszanak be, miközben a vonalat már fogadták, így minden másodpercet drága percdíjak alapján számláznak ki – írja a Világgazdaság. Bizonyos esetekben a vonal megszakítása sem lehetséges az áldozat részéről.
Fontos kiemelni, hogy a nem fogadott hívások, illetve a beérkező SMS-ek önmagukban nem jelentenek anyagi kárt, ha nem kezdeményezünk visszahívást. Probléma kizárólag akkor merülhet fel, ha visszahívjuk a gyanús számot.
A telefonos csalók ellen az Egyesült Királyság legnagyobb mobilszolgáltatója egy érdekes módszert talált ki, amelynek lényege, hogy a csalók telefonszámainak szimpla letiltása helyett egy mesterséges intelligencia által alakított, hamis nagymamával köti őket össze a telefonon, hogy „ipari mennyiségben” rabolják az idejüket.
A „dAIsy” névre keresztelt mesterséges intelligencia egy olyan végtelenül ráérő idős nagyit alakít, aki különösen szeret a kötésről és a macskájáról beszélni, a banki adatait pedig a legtürelmesebb telefonos csaló sem szedi ki belőle, mert nincsenek.
A szolgáltató elmondása szerint a Daisy több generatív mesterséges intelligenciás modellt is használ a háttérben, hogy értelmezze a telefonos csalók szavait, elkészítse az azokra adott reakciót, és persze kellően meggyőző szintetikus hangon válaszoljon rájuk – írja az Origo.