Meghallgatás

2024.11.18. 15:08

Varga Mihály: a magyar elnökség jelentős áttörést ért el a versenyképesség területén (videó)

A magyar uniós elnökség jelentős áttörést ért el a versenyképesség területén: elfogadtak egy új versenyképességi paktumot és könnyebbé teszik a vállalkozások működését – mondta Varga Mihály hétfőn a Facebook-oldalára feltöltött videójában.

Varga Mihály pénzügyminiszter az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő Gazdasági és Pénzügyi Tanács (Ecofin) brüsszeli ülése után tartott sajtótájékoztatón 2024. november 5-én

Forrás: MTI

Fotó: Bodnár Boglárka

Varga Mihály – úton a repülőtérre – közölte, hogy Brüsszelbe utazik az Európai Parlament Gazdasági és Monetáris Bizottságának meghallgatására, ahol Magyarország uniós elnökségének eddigi eredményeiről kell beszámolnia.

Kiemelte, hogy 

csaknem ezer tanácskozáson vannak túl, és a magyar elnökség jelentős áttörést ért el a versenyképesség területén.

Varga Mihály elmondta, hogy elfogadtak egy olyan új versenyképességi paktumot, amely jelentősen javíthatja majd az Európai Unió versenyképességét. Emellett az általános forgalmi adóban sikerült egyezségre jutni és könnyebbé tenni majd a vállalkozások működését az Európai Unióban. Végül, de nem utolsósorban 

sikerült megállapodni a 2025-ös költségvetésről is, amely jelentősen segítheti azt, hogy a versenyképességhez szükséges források rendelkezésre álljanak az unió költségvetésében.

„Természetesen ez egy parlamenti bizottsági meghallgatás, arra számítok, hogy az európai parlamenti képviselők a Magyarországgal szembeni ellenérzéseiknek hangot adnak, de állok elébe” – fogalmazott közösségi oldalán Varga Mihály.

A versenyképesség javítása a magyar elnökségi program sarokköve

Az Európai Unió Tanácsának soros magyar elnöksége a már elért eredmények mellett továbbra is mindent megtesz az elnökségi program sarokkövét jelentő versenyképesség javításáért

- mondta Varga Mihály hétfőn Brüsszelben, az Európai Parlament Gazdasági és Monetáris Bizottságának (ECON) meghallgatásán.

A pénzügyminiszter mindenek előtt emlékeztetett, a magyar EU-elnökség programja kiemelten foglalkozik a globális versenyképesség megerősítésével, a demográfiai kihívásokkal, a kohéziós politikával, a bővítési folyamat előmozdításával, a biztonság és védelem megerősítésével, az illegális migráció megállításával, és a gazdabarát agrárpolitikával.

VARGA Mihály
EU-elnökség - Az ECON ülése - Varga Mihály sajtótájékoztatója
Fotó: Purger Tamás / Forrás: MTI

Hangsúlyozta: 

a magyar uniós elnökség eddigi eredményei között egyebek mellett egy olyan új európai versenyképességi megállapodás elfogadása szerepel, amely alapját képezheti az európai gazdaságok és az Európai Unió versenyképességének javítását célzó munkának. 

Elmondta, a paktum szerint a versenyképesség javításához mindenek előtt alacsonyabb energiaárakra van szükség, valamint a vállalkozások áfaterheinek csökkentésére.

Kifejtette: a dokumentum egyik megállapítása, hogy alacsonyabb energiaárak nélkül nincs versenyképesség. Varga Mihály illúziónak nevezte, hogy a zöld klímacélok megvalósítása meg tudja oldani az energiafüggetlenséget. 

Az Európai Uniónak működnie kell, méghozzá versenyképesebben addig is, amíg a zöld átállás megtörténik

– mondta. 

Az elhamarkodott zöld átállás a versenyképesség elveszítésével járhat az energia területen

– figyelmeztetett.

A miniszter a magyar uniós elnökség szintén fontos eredményei között sorolta fel az általános forgalmi adó a digitális korban nevű jogszabálycsomag elfogadását, amely – mint elmondta – könnyebbséget kíván biztosítani az európai vállalkozásoknak. Az elfogadott kompromisszum lehetővé teszi azt, hogy az Európai Unió területén működő vállalkozásoknak csak egy országban kelljen regisztrálniuk. 

Ez azt jelenti, hogy a jövőben egy regisztráció elegendő lesz az unió teljes területén ahhoz, hogy az áfa körben lévő adózási, adminisztratív lépéseket a vállalatok megtehessék

– részletezte.

Az általános forgalmi adóra vonatkozó szabályokat illetően a miniszter azt mondta: túlzottan lassúnak tartja az átmenetet.

Most, miután elfogadtunk egy kompromisszumot, érdemes volna nemcsak a magyar, hanem a következő lengyel és más elnökségeknek is a jogszabálycsomag gyorsabb bevezetésére törekedniük

– fogalmazott.

A pénzügyminiszter kiemelte: az uniós tanács magyar elnökségének eredménye az is, hogy az Európai Unió Tanácsa és az Európai Parlament között megállapodás született az EU 2025-ös költségvetéséről.

Sikerült olyan kompromisszumot kialakítanunk, amely lehetővé teszi azt, hogy 2025-ben az Európai Unió tagországainak a finanszírozása fennakadás nélkül megtörténhessen

– tette hozzá Varga Mihály.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában