Foci-Eb 2020

2021.06.26. 23:53

Ausztria hosszabbításra kényszerítette az olaszokat, de továbbjutott a Mancini-csapat

Olaszország jutott be a legjobb nyolc közé az Európa-bajnokságon, mivel a nyolcaddöntőben gól nélküli rendes játékidőt követően 2–1-re legyőzte Ausztriát.

Forrás: AFP

A nyolcaddöntő második párharcát a döntőnek is otthont adó Wembley Stadionban rendezték meg. A csoportkört három győzelemmel és kapott gól nélkül abszolváló Olaszország a története során az Eb egyenes kieséses szakaszában először szereplő Ausztriával találkozott Londonban.

Mindkét csapat vehemensen kezdte a mérkőzést. Olyannyira, hogy az osztrák Marko Anautovic a 62. másodpercben sárga lapot kapott egy kemény becsúszásért. Néhány perccel később pedig az olasz Ciro Immobile csúszott neki kissé feleslegesen Daniel Bachmann kapusnak, ám a Lazio aranycipős csatára megúszta sárga nélkül az esetet.

Bár a squadra azzurra és nyugati szomszédunk is bátran futballozott, az első félidőben az olaszoknak voltak ígéretesebb gólszerzési lehetőségei. Elsőként Nicolo Barella lapos lövését védte lábbal a kapus, majd Immobile átlövése a kapufát találta telibe.

A félidő után meglepetésre az olaszok teljesítménye visszaeset, Ausztria ezt kihasználva többször jutott el a Gianluigi Donnarumma kapuja elé. David Alaba egész közelről lőtt nem sokkal a léc fölé egy szabadrúgást, majd Marcel Sabitzer lövésénél kellett mentenie Leonardo Bonuccinak, aki a csapatkapitány karszalag viselte a sérült Giorgio Chiellini távollétében.

A 65. percben pedig zörrent az olasz háló! Alaba fejese után Arnautovic bólintott a kapuba, ám nem sokáig tartott az osztrák öröm, mert Anthony Taylor játékvezető les miatt érvénytelenítette a találatot a VAR-os kollégái jelzésére.

A hajrához közeledve már-már az volt az ember érzése, Ausztria közelebb áll a gólszerzéshez, mint Olaszország. Roberto Mancini cseréivel valamelyest helyrebillent az egyensúly.

A rendes játékidő nem hozott gólt, ami azt jelentette, hogy hosszabbítás következett, no meg azt is, hogy az olasz válogatott immár 1145 perce nem kapott gólt, ami világcsúcs.

Érdekesség, ez volt a nyolcadik alkalom, hogy Olaszország Európa-bajnokságon ráadásra kényszerül – ez természetesen rekord.

A hosszabbításban azonban hamar megnyugodhattak az olasz kedélyek: Leonardo Spinazzola ívelése után a kispadról beállt Federico Chiesa egy szép csel után közelről a kapuba lőtt ballal. 1–0

Sokan emlékezhetnek, Chiesa édesapja, Enrico is szerzett gólt Európa-bajnokságon (az 1996-os tornán Csehország ellen).

Nem sokkal később Lorenzo Insigne távoli szabadrúgását Bachmann óriási bravúrral tolta ki a jobb felső sarokból. Aztán megpecsételődött Ausztria sorsa: a Chiellinit helyettesítő Francesco Acerbi Matteo Pessina elé kotorta a labdát, aki nem hibázott. 2–0

Franco Foda együttesének volt esélye a szépítésre a fordulás után, Donnarumma hatalmasat védett Louis Schaub lökete után, majd Sabitzer hibázott nagy helyzetben.

Aztán csak megszületett az osztrák gól: a 114. percben egy szögletnél Sasa Kalajdzic fejelt a rövid sarokba. 2–1

Ezzel 1169 percnél szakadt meg az olasz góltalansági széria. A Mancini csapat 2020 októbere óta először kapott gólt.

Az utolsó percekben Ausztria nyomott, Chiesa pedig egy kontrából eldönthette volna a továbbjutást, ám több gól nem született.

NYOLCADDÖNTŐ

London, Wembley Stadion. V: Taylor (angol)

Olaszország: G. Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Barella (Pessina, 67.), Jorginho, Verratti (Locatelli, 67.) – Berardi (Chiesa, 84.), Immobile (Belotti, 84.), Insigne (Cristante, 108.). Szövetségi kapitány: Roberto Mancini

Ausztria: Bachmann – Lainer (Trimmel, 114.), Dragovic, Hinteregger, Alaba – X. Schlager (Gregoritsch, a hosszabbítás szünetében), Grillitsch (Schaub, a hosszabbítás szünetében) – Laimer (Ilsanker, 114.), Sabitzer, Baumgartner (Schöpf, 90.) – Arnautovic (Kalajdzic, 97.). Szövetségi kapitány: Franco Foda

Gólszerző: Chiesa (95.), Pessina (105.), ill. Kalajdzic (118.)

OLASZORSZÁG

KAPUSOK: 21 – Gianluigi Donnarumma (AC Milan), 26 – Alex Meret (Napoli), 1 – Salvatore Sirigu (Torino)

VÉDŐK: 15 – Francesco Acerbi (Lazio), 23 – Alessandro Bastoni (Internazionale), 19 – Leonardo Bonucci (Juventus), 3 – Giorgio Chiellini (Juventus), 2 – Giovanni Di Lorenzo (Napoli), 13 – Emerson Palmieri (Chelsea – Anglia), 24 – Alessandro Florenzi (Paris Saint-Germain – Franciaország), 4 – Leonardo Spinazzola (AS Roma), 25 – Rafael Tolói (Atalanta)

KÖZÉPPÁLYÁSOK: 18 – Nicolo Barella (Internazionale), 16 – Bryan Cristante (AS Roma), 8 – Jorginho (Chelsea – Anglia), 5 – Manuel Locatelli (Sassuolo), 7 – Gaetano Castrovilli (Fiorentina), 12 – Matteo Pessina (Atalanta), 6 – Marco Verratti (PSG – Franciaország)

TÁMADÓK: 9 – Andrea Belotti (Torino), 11 – Domenico Berardi (Sassuolo), 20 – Federico Bernardeschi (Juventus), 14 – Federico Chiesa (Juventus), 17 – Ciro Immobile (Lazio), 10 – Lorenzo Insigne (Napoli), 22 – Giacomo Raspadori (Sassuolo)

SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Roberto Mancini

AUSZTRIA

KAPUSOK: 13 Daniel Bachmann (Watford – Anglia), 12 Pavao Pervan (Wolfsburg – Németország), 1 Alexander Schlager (LASK)

VÉDŐK: 8 David Alaba (Bayern München – Németország), 3 Aleksandar Dragovic (Leverkusen – Németország), 26 Marco Friedl (Werder Bremen – Németország), 4 Martin Hinteregger (Eintracht Frankfurt – Németország), 21 Stefan Lainer (Mönchengladbach – Németország), 15 Philipp Lienhart (Freiburg – Németország), 5 Stefan Posch (Hoffenheim – Németország), 16 Christopher Trimmel (Union Berlin – Németország), 2 Andreas Ulmer (Red Bull Salzburg)

KÖZÉPPÁLYÁSOK: 14 Julian Baumgartlinger (Bayer Leverkusen – Németország), 19 Christoph Baumgartner (Hoffenheim – Németország), 10 Florian Grillitsch (Hoffenheim – Németország), 6 Stefan Ilsanker (Eintracht Frankfurt – Németország), 24 Konrad Laimer (RB Leipzig – Németország), 22 Valentino Lazaro (Mönchengladbach – Németország), 9 Marcel Sabitzer (RB Leipzig – Németország), 17 Louis Schaub (Luzern – Svájc), 23 Xaver Schlager (Wolfsburg – Németország), 18 Alessandro Schöpf (Schalke – Németország)

TÁMADÓK: 7 Marko Arnautovic (Sanghaj Port – Kína), 11 Michael Gregoritsch (Augsburg – Németország), 25 Sasa Kalajdzic (VfB Stuttgart – Németország), 20 Karim Onisiwo (Mainz – Németország)

SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Franco Foda (német)