Vettel nyert Szuzukában

Sebastian Vettel sikerével ért véget a 2010-es Formula-1-es Japán Nagydíj. A német mögött csapattársa, Mark Webber végzett, míg a dobogó harmadik fokára Fernando Alonso állhatott fel.

A legnagyobb show-t azonban a hazai közönség előtt szereplő Kamui Kobajasi varázsolta a pályára.

Meglehetősen mozgalmasra sikeredett a Japán Nagydíj rajta, bár már a start előtt is lezajlott egy érdekes jelenet a szuzukai aszfaltcsíkon.

Lucas di Grassi falnak csapódott

A rajtrács felé tartva ugyanis a brazil Lucas di Grassi elnézte az R130 nevezetű kanyart, és a falnak csapata a kocsiját, így a dél-amerikai pilóta számára már az előtt véget ért az 53 körös verseny, mielőtt az elkezdődött volna.

A brazilt a rajtot követően többen is követték. A startnál Sebastian Vettel könnyedén jött el, míg Robert Kubica lerajtolta Mark Webbert. A lengyel csapattársa, az orosz Vitalij Petrov is remekül kapta el a startot, ám összeütközött Nico Hülkenberggel, míg az első kanyarban Felipe Massa Vitantonio Liuzzival ütközött, a versenyigazgatóság pedig a sok roncs miatt a pályára küldte a biztonsági autót.

Az élmezőnyből ekkor Nico Rosberg a boxba hajtott, ám hiába a korai kerékcsere, sokat nem javult a német helyzete. A safety car mögötti körözés során Kubica valahol elhagyta a jobb hátsó kerekét, így hiába a parádés rajt, a lengyel is hamar a pálya szélén találta magát. Ezt követően az élmezőnyben viszonylag csendben csordogáltak az események.

A középmezőnyben és a hátsó régiókban viszont parádés megmozdulásokat láthattunk. Az újraindítást követően Nico Rosberg megpróbálta körbeautózni Sébastien Buemit, ám előzés közben kicsúszott a pályáról. A célegyenes előtti sikánnál Michael Schumacher fékezte ki Rubens Barrichellót, akivel a Hungaroringen már összetűzésbe került.

A legnagyobb show-t mégis Kamui Kobajasi mutatta be: a hazai közönség előtt köröző japán Jaime Algersuarit és Adrian Sutilt is parádés módon előzte meg a visszafordítóban. A kerékcseréket követően viszont nem tudta maga mögött tartani Lewis Hamiltont, aki különösebb erőlködés nélkül ment el a Sauber üdvöskéje mellett.

Az élmezőnyből egyedüliként kemény keverékű gumikkal induló Jenson Button a 38. körben jött ki a boxba és az ötödik helyre ment vissza. A brit számára ezzel el is úszhatott volna a címvédés lehetősége, ha Hamiltonnak nem akadt volna váltóproblémája (elment egy fokozat), ennek tükrében nem meglepő, hogy a 44. körben a 2008-as bajnok a nem igazán ellenkezett, amikor a címvédő megelőzte.

A 45. körben újra Kobajasi brillírozott, és mivel Sutil alatt a technika felmondta a szolgálatot, így a japán feljött a 10. helyre. Három körrel később Nico Rosberg csapódott a gumifalba, miközben Kobajasi a visszafordítóban Barrichellót is maga mögé utasította. A Sauber japán pilótája a 49. körben Heidfeld mellett is elment a hajtűkanyarban, és végül a hetedik helyen zárt.

A Japán Nagydíjat pedig, csakúgy, mint tavaly, idén is Vettel nyerte meg. A Red Bull németje sikerének köszönhetően utolérte a pontverseny második helyén álló Alonsót, aki vb-pontversenyben vezető Webber mögött ért célba a harmadik helyen. Hamilton hátránya 28, Buttoné 31 pontra nőtt.

Sebastian Vettel: – Kiváló napunk volt, és megérdemelten nyertünk. A rajtom jól sikerült, de a biztonsági autó túl sokáig maradt kint a pályán. Ezt követően jó tempót diktáltam, majd Jenson feltartott egy kicsit, de végül minden jól alakult. Büszke vagyok arra, hogy két egymást követő évben is nyerni tudtam.

Mark Webber: – Nagyon jó versenyt zártam, elégedett vagyok az eredményemmel. Nehéz futam volt, de egyben szórakoztató is. Tudtuk, hogy az időmérő sorsdöntő lesz, és így is lett. Sajnos a rajtom nem sikerült túl jól, de szerencsém volt, amiért Kubicának leesett a kereke. Ez a hétvége viszont nem rólam, hanem Sebastianról szólt, nagyon nagyot autózott ő is és Alonso is. Gratulálok nekik.

Fernando Alonso: – A rajtom nem sikerült jól, Robert a tiszta oldalról meg tudott előzni. Azzal, hogy kiesett, megkönnyítette a dolgomat, mert tudjuk, hogy ő mindig kemény ellenfél. A Red Bullt nem lehetett utolérni, de a verseny vége felé sikerült lépést tartanom velük. Mint mondtam, a bajnoki címhez nem feltétlenül szükséges nyernem, ha mindig dobogós leszek, az is elegendő lehet. Persze ez attól is függ, hogy a vetélytársaim hol végeznek. Ez volt a maximum, amit ki lehetett hozni ebből a versenyből, ezért boldog vagyok.

A Japán Nagydíj vasárnap 19 órától lesz látható csatornánkon. Ha lemaradna a 2010-es szezon tizenhatodik versenyéről, vagy csak szeretné újra átélni az izgalmakat, akkor válassza a SportKlubot!