Nagyvilág

2015.12.02. 16:19

Külföldi sajtó Magyarországról - Brüsszeli hírportál és osztrák lap Orbán Viktorról, olasz lap a határzárról

Brüsszel/Róma/Bécs - A Politico című amerikai hírportál európai kiadása szerdán listát közölt a jelenlegi Európát legnagyobb mértékben alakító személyekről, és a rangsor első helyére Orbán Viktor kormányfőt tette. A Die Presse című osztrák lap Ivan Krastev bolgár politológussal közölt interjút, amely szerint Orbán Viktor a második legbefolyásosabb politikus Európában Angela Merkel után. A La Repubblica című olasz napilap az Európában épülő fizikai és mentális falakról írt.

Brüsszel/Róma/Bécs - A Politico című amerikai hírportál európai kiadása szerdán listát közölt a jelenlegi Európát legnagyobb mértékben alakító személyekről, és a rangsor első helyére Orbán Viktor kormányfőt tette. A Die Presse című osztrák lap Ivan Krastev bolgár politológussal közölt interjút, amely szerint Orbán Viktor a második legbefolyásosabb politikus Európában Angela Merkel után. A La Repubblica című olasz napilap az Európában épülő fizikai és mentális falakról írt.

A Politico.eu alcímében a magyar miniszterelnökre "konzervatív felforgatóként" hivatkoztak. Az írás szerint a magyar kormányfőt lehet szeretni vagy utálni, de mindenképp figyelmet kell neki szentelni. "A közömbösség nincs a lehetőségek között" - írta a lap a cikkben, amelyben bemutatta Orbán Viktor életének fontosabb állomásait, s több ponton bírálta politikájának egyes elemeit.

Az orbáni politika új normává vált Európában, és bizonyos ismérvei megtalálhatók a francia szélsőjobboldali Nemzeti Frontnál, a spanyol baloldali Podemosnál, az új lengyel nemzeti-konzervatív vezetésnél, Matteo Renzi baloldali olasz miniszterelnöknél, valamint a Nagy-Britanniában kormányzó Konzervatív Pártnál is - vélte a Politico.eu.

Orbán Viktor ebben a tekintetben úttörőnek számít: politikájának központi eleme a nemzeti szuverenitás kompromisszumok nélküli védelme és az európai intézmények iránti bizalmatlanság. A miniszterelnök populista gazdaságpolitikát folytat, az erős állami szerepvállalást pártolja a gazdaság területén. Orbán konzervatív vezetőnek számít, a keresztény értékekre hivatkozik és nem palástolja megvetését a nyugati társadalmakat jellemző "korrupció, szex és erőszak", valamint a "liberális elitek", a média és a kapzsi bankárok iránt. "Az európai államok 90 százalékában szakadék van a nép álláspontja és az elit politikája között" - idézte a magyar kormányfő szavait a Politico.

"A kisvárosi lázadó, aki segített ledönteni a Falat. Most pedig építi őket" - jellemezték az írásban a miniszterelnök pályáját, külön kitérve az Európát érintő migrációs válságban tanúsított fellépésére. A portál szerint mielőtt a magyar kormány kerítést épített az ország bizonyos határszakaszain, főként arról szólt a vita Európában, hogy miként lehet elszállásolni a kontinensre érkező migránsokat, azóta azonban az a fő téma, hogy miként lehetne megállítani a menekültáradatot.

A Politico szerint az "orbánizmus" hasonlít az Európa peremén gyökeret verő más "izmusokra" - az oroszországi putyinizmusra és a törökországi erdoganizmusra. Az orbáni politika ezeknek a felvizezett változata, nem nyíltan tekintélyelvű, és nagyjából összhangban van az európai uniós normákkal, bár hozott olyan intézkedéseket is a civil szervezetekkel, a független sajtóval és az igazságszolgáltatással kapcsolatban, amelyeket még Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök is "nagyra becsülne" - olvasható a cikkben.

A szerzők szerint Orbán Viktor politikáját inkább az opportunizmus, mintsem az elvek vezérlik. Az orbáni módszer feltűnő, hatékony és fertőző - összegezték a Politico.eu írásában.

Ivan Krastev bolgár politológus a Die Pressében megjelent interjúban úgy vélte, hogy Orbán Viktor a második legbefolyásosabb politikus Európában Angela Merkel után. Szerinte a magyar miniszterelnök a német kancellár alternatívája, és ez az alternatíva a menekültválság miatt egyre vonzóbbnak tűnik.

Krastev úgy vélte: Orbán Viktor kihasználja a menekültválság okozta félelmeket, és nagyszerű érzéke van ahhoz, hogy megragadja a kor szellemét, vagyis a jelenleg Európában a menekültválság kapcsán érzékelhető konzervatív ellenreakciókat.

A politológus meglátása szerint Orbán Viktor erőssége egyrészt bírálataiban rejlik, illetve abban, hogy e tekintetben sok mindenben igaza van, így például abban, hogy a menekültválságban "nem lehet mindenkit beengedni". A magyar kormányfő másik erőssége, hogy még ki nem próbált politikát folytat, s szavai erősnek csengenek.

Krastev Putyint és Orbán Viktort egyaránt nagyon tehetséges politikusként jellemezte, és úgy vélte, hogy mindketten tehetetlennek és dekadensnek látják Európát. Azonban míg Oroszország tudna izolációs politikát folytatni egy ideig, addig Magyarország Brüsszel pénzétől és a külföldi befektetésektől függ - véli a bolgár szakember, aki szerint Orbán Viktor a retorikájával támadva bizonyítja, hogy "lehet egyszerre két lagziban táncolni".

A La Repubblicában az Európában épülő fizikai és mentális falakról írt cikket Timothy Garton Ash brit történész, az oxfordi egyetem európai tanulmányokkal foglalkozó professzora.

"Falak emelkednek egész Európában. Magyarországon pengésdrót-kerítés fizikai alakját öltötték, mint amilyen egy kicsit a régi vasfüggöny volt. Franciaországban, Németországban, Ausztriában és Svédországban a falakat az ideiglenesen helyreállított határellenőrzés jelenti (...) És Európában mindenhol mentális falak emelkednek, napról napra magasabbak, amelyeket a - párizsi öldöklés után teljesen jogos (...) - félelem és földhözragadt előítéletek cementeznek, xenofób politikusoktól és felelőtlen újságíróktól táplálva" - írta a szerző A félelem falai a schengeni Európában című cikkben. Hangsúlyozta, hogy Magyarország elsőként emelt "új kerítéseket" és Orbán Viktor " elsőként táplálja az előítéleteket".

Timothy Garton Ash úgy látja, hogy a belső határzárással Európa annak elpusztítását kockáztatja, amit az európaiak a legértékesebbnek tartanak az Unióban, vagyis a mozgásszabadságot: "2015-ben fordított 1989-et élünk meg (...) Európa olyan kontinens hírével bírt, amelyben a falak leomlottak, most az a kontinens, ahol ismét falak épülnek".

- MTI -

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!