Ötödször úsztak a Bátor Táborért a debreceni szeniorok

© Fotó: Magánarchívum
Debrecen – A Debreceni Szenior Úszó Klub 11 fős csapattal vett részt november végén a székesfehérvári 12 órás éjszakai úszáson.

A debreceniek alkották a legnépesebb és legsokoldalúbb csapatot, és jó eredményeket értek el a Sri Chinmoy Maraton rendezte maratoni úszáson. A férfiak között Rentka László 32.300 m-es távval a harmadik, Tóth Béla 23.100 km-rel hatodik volt a hét fős mezőnyben. Takácsné Kancsár Katalin 21.200 m-rel a nőknél a második helyen végzett. A női váltók között 8 csapatból 6. helyezett a Legoza Éva, Póti Eszter, Lengyel Stella, Sándor Judit összeállítású váltó, össztávjuk 34 000 m. A debreceni férfiak a 16 csapat versenyében a 10. helyen értek célba, összesen 31.900 m-t teljesítve. Bihari Árpád, Szőllősi László, Kasza Péter és Sárkány Ákos alkotta a váltót.

A debreceniek közül többen egy élménykülönítményes csapat tagjaiként érkeztek Székesfehérvárra, amelynek célja a Bátor Táboros, súlyos beteg gyerekek élményterápiás táboroztatásának támogatása sportteljesítményekkel és adománygyűjtéssel. Számukra Székesfehérvár után két héttel, december közepén Nyírbátorban került sok a még nagyobb megmérettetésre.

Rekord helyett idén örömúszás

Nyírbátorban 2012 óta rendezik meg decemberben a 24 órás úszást. Az első három év az egy medencében teljesített maratoni csoportos váltóúszás össztávja kategóriában a Magyar Rekord megdöntését célozta. A dunaújvárosi 24 órás úszógálával váltották egymást kétszer is a nyírbátori rendezők a rekord eredmény megdöntésében. Íme, az elmúlt évek nyírbátori összteljesítményei, a Magyar (Guinness) Rekordok: 667 km, 1531 km és 1642 km. A debreceniek vendég csapata 82 –138 – 145 km-rel segítette az évek során a rekord elérését. Itt ismerkedett meg és kötött erős sportbarátságot egy debreceni és nyírségi úszókból, szeniorokból, fiatalokból, amatőr úszókból álló társaság, akik az idei örömúszáson nem kisebb célt tűztek maguk elé, mint hogy sokat ússzanak, és tevékenységükkel egyúttal a Bátor Tábor Alapítványt is támogassák.

Nyírbátori Bátrak a Bátor Táborért

Nyírbátori Bátrak csapatnéven a helyi rendezők közül négyen (Baracsi Lajosné Terike főszervező, a helyi úszóegyesület elnöke, nyírbátori önkormányzati képviselő, Baracsi Lajos, a csapat egyik fotósa, aki egyúttal korcsoportjában 1300 m-rel a legnagyobb távot úszta, Horváth Gábor létesítmény vezető, a Városüzemeltetési Kht. ügyvezetője, Nagy Gábor edző), valamint öt elszánt úszó alkotta az Élménykülönítményes csapatot, akik közül négyen szintén kategória győztesek lettek: Rentka László, a Debreceni Szenior Úszó Klub elnöke, aki 59 700 m-rel élete legnagyobb 24 órás távjával az abszolút rekordot is jegyezte, Takácsné Kancsár Katalin, nagykállói lakosként debreceni szenior versenyző, aki 44 150 m-es össztávjával, női abszolút győztesként egy különös matematikai célkitűzést is túlteljesített.

Úszd le az életkorod!

Szenior úszó körökben divatossá vált az „úszd le az életkorod” mozgalom. A későbbi férfi és női abszolút győztes az 58+42=100 célkitűzéssel indult neki a távúszásnak, amelyet sikerült csaknem 4 km-rel túlteljesíteniük!

A két további korcsoporti győztes közül Kovács Zsolt (debreceni szenior versenyző Nyírbátorból) 30 500 m-t jegyzett, és Póti Eszter helyi úszó, mátészalkai lakos, nyíregyházi gimnazista 30 050 m-e is összhangba került 15 évével (2×15=30). Szőllősi László nagykállói lakos, debreceni egyetemista volt az ötödik Élménykülönítményes úszó, aki váll- és szemfájdalmak miatt most „csak” 10 550 m-t úszott. Illés Árpád, Tóth Balázs, Barak Máté segítette még úszásaival a debreceni csapatot. A rendezvény érdekessége, hogy a fővédnök Kis Gergő, aki nemrég szerezte meg 400 m-es gyorsúszásban olimpiai kvótáját, a szeniorok pályája mellett két hosszú edzést teljesített, és – legnagyobb meglepetésére – 12 km-rel kategória győztesnek hirdethette ki magát! A jó hangulatú rendezvény interjúk adásával zárult (mások után az abszolút győztes Rentka László az mr1 Kossuth Sportvilág című műsora és a helyi sajtó részére adta a rendezvény két utolsó interjúját, mivel csaknem végig a vízben volt).

A több, mint 200 résztvevő össztávja 1339,8 km volt, ebből közel 200 km-t a debreceni csapat tagjai úsztak.

„Távsegítség” a Debreceni Sportuszodából

A szombaton befejeződött rendezvény után másnap Rentka László és a tizedik élménykülönítményes csapattag, Legoza Éva a Debreceni Sportuszodában „távsegítségként” támogató úszást tartott a debreceni klubtagok részvételével.