Választás rendje elleni bűncselekmény gyanúja miatt öt büntetőeljárás indult Hajdú-Bihar megyében a 2014. október 12-ei, helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választása kapcsán, mégpedig Nyírábrány, Földes, Hajdúsámson, Tiszacsege, Püspökladány településeket érintően – derült ki Polt Péter legfőbb ügyésznek a válaszából, melyet egy parlamenti képviselői kérdésre adott nemrégiben.
Nem igazolódott a gyanú
Az ötből három esetben megszüntették a nyomozást, mert a feljelentésben foglalt állítások nem igazolódtak be – tudatta portálunkkal dr. Pocsai Edit megyei főügyész.
Így a gyanú szerint Hajdúsámsonban anyagi juttatással, 1500 és 10 forint közötti összegekért, kisbuszokkal szállítva hordták a választásra jogosultakat, közel 1300 főt a voksolásra. Tiszacsegén szintén állítólagos anyagi előnyt kínáltak a „megfelelő” döntésért, valamint – ahogy a feljelentésben állt – kisbusszal hordták a szavazókat a választási helyiségbe. E két esetben a nyomozást bűncselekmény hiányában áprilisban megszüntették.
Püspökladányban azért indult eljárás, mert a feljelentés szerint az egyik szavazókörben a szavazatszámláló bizottság manipulálta a szavazólapokat, átcsúsztatott egyik jelöltéből a másikéba két esetben szavazólapot, valamint a szavazókat előzetes segélyosztással próbálták befolyásolni. Bizonyítékok hiányában a nyomozást még februárban beszüntették.
Hamis iratok
Június végi határidővel még zajlik a nyomozás a nyírábrányi választást érintően, ahol szintén anyagi juttatással történő befolyásolás a gyanú.
Egy esetben pedig vádemelésre került sor választás rendje elleni bűncselekmény és közokirat-hamisítás bűntette miatt: eszerint Földesen hamis közokiratokkal állított nemzetiségi önkormányzati képviselőjelölteket egy 35 éves nő, az érintettek hozzájárulása, tényleges közreműködése nélkül – tudatta a megyei főügyész.
A rokon ellen lépett
A vádlott Bárándon maga is indulni kívánt a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán. Az egyik, választáson részt vevő szervezettől felhatalmazást kapott arra, hogy mint a jelölőszervezet képviselője, a megyében eljárjon. A bárándi nő augusztus 26-a és 29-e között – ekkor még azzal a szándékkal, hogy a választáson esetlegesen őt, valamint a felhatalmazást adó szervezetet támogassák – három sárrétudvari lakost nemzetiségi választópolgárként bejegyeztetett a központi névjegyzékbe.
Ezt követően a vádlott tudomására jutott, hogy Földesen egy másik szervezet támogatottjaként indul egyik rokona, ezért az ő jelölti pozíciójának gyengítése érdekében elhatározta, hogy a neki felhatalmazást adó szervezet jelöltjeként indítja Földesen az említett három sárrétudvari személyt.
Az érintettek tudta és beleegyezése nélkül Földesen a Polgármesteri Hivatalban regisztráltatta őket, a nevükben aláírt dokumentummal ajánlóíveket vett fel, majd az egyéni képviselőjelölt bejelentésére vonatkozó nyomtatványt leadta. A helyi választási bizottság az érintett három személyt képviselőjelöltként nyilvántartásba vette.
A Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség a bűncselekmények elkövetését beismerő vádlottal szemben végrehajtásában felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását indítványozta.
HBN
Összesen 85 ügy |
Bangóné Borbély Ildikó (MSZP) „Hány büntetőeljárás indult választási csalás miatt?” címmel nyújtotta be kérdését Polt Péter legfőbb ügyésznek; a válaszban az áll, hogy országszerte összesen 85 eljárás indult bűncselekmény gyanúja miatt, ebből öt a hajdú-bihari eset. A május 8-ai állapotok szerint a büntetőeljárások közül 51 a nyomozás megszüntetésével zárult, két ügyben a nyomozást felfüggesztették míg 30 ügyben folyamatban van; egy esetben már jogerős bírósági ítélet született, egy pedig a bíróság előtt folyik. |
A kommentelés opció, a jó magaviselet kötelező! Moderációs elveinket itt olvashatja .