A lengyelek Európa salakos királyai

© Fotó: Molnár Péter
Debrecen – Nem sikerült a bravúr, maradt a realitás, az 5. helyen végzett a magyar csapat.

A szombati esőzések miatt vasárnap kora délután rendezték meg a salakmotoros páros Európa-bajnoki döntőt Debrecenben. A szervezők áldozatos munkájának hála, a pálya tökéletes állapotban várta a hét nemzet csatáját.

Kevés hiányzott

A házigazdáknál Tabaka József és Magosi Norbert ült motorra, a tartalék Tihanyi Sándor csak mentálisan segített a társaknak. A magyarok a németekkel kezdtek, akik közül Kai Huckenbeck meglepte a hazai versenyzőket, így 4:2-re a németek nyertek. A következő futamban javítottak Tabakáék, a papírformának megfelelően 5:1-re legyőzték az osztrákokat. Ezután újra egy 4:2-es vereség következett, Vaclav Milikkel nem bírtak a mieink. Negyedik próbálkozásra 5:1-es zakóba futottunk, Damian Balinski és Dawid Lampart hozta a kötelezőt, míg Magosinak motorgondja akadt. A lettek ellen 5:1-re diadalmaskodtak honfitársaink, akik az utolsó starthoz állásnál az addig vezető oroszokkal meccseltek. Az első start után Grigorij Laguta vezetett Tabaka, Bjelouszov és Magosi előtt, amikor Bjelouszov hatalmasat esett. A megismételt futamban – a bukott versenyző nélkül – 3:3-at értek el a mieink, így 18 ponttal zártak, amiből 12-t Tabaka, 6-ot pedig Magosi motorozott össze. Mint utóbb kiderült, ez a pontszám az 5. helyhez volt elegendő. Némileg bosszantó, hogy a németek mindössze 1, a csehek pedig 2 ponttal előztek meg bennünket, így nem sok kellett volna a dobogós helyezéshez.

Emlékezetes marad

Mint egy jó filmben, az első hely sorsa az utolsó futamban dőlt el, ahol a lengyelek a társ nélkül maradt Lagutával csaptak össze. Ha az orosz megnyeri a futamot, ők Európa királyai. Rosszul startolt a közönségkedvenc orosz, viszont a depó felőli kanyarban olyan kockázatos előzésbe kezdett, amit ha véghez visz, évek múltán is emlékeznek rá a szurkolók. Így is fognak, de nem azért, mert sikerült, hanem nagyot bukott belőle Grisa. Szerencsére nem sérült meg, de az első helyet elvesztették Lagutáék. Érdekesség, hogy a lengyeleket az a Dawid Lampart vezette sikerre, aki a leggyengébb eredménysorral rendelkezett a polákok közül, viszont rendszeres versenyez a cívisvárosban.